V posledním roce mateřské školy, který má být povinný, a od první do třetí třídy by obědy dětem měl platit stát. Přeje si to ministryně školství Kateřina Valachová. Návrh chce během podzimu zapracovat do reformy financování základních a středních škol. Podle prvních odhadů by to mělo stát přijít na tři miliardy korun.

"Vzdělávání máme bezplatné, ale zároveň říkáme, ať si v době školy hladoví, kdo chce," kritizuje ministryně školství Kateřina Valachová. Téma společného stravování prý považuje za důležité.

"To je absolutní minimum, na kterém trvám. Vzdělávání je od toho, aby fungovalo společně. Školní jídelna je také socializační místnost, setkávají se tam všechny děti dohromady," připomíná Valachová.

Jídelny mají podle ní naučit děti žít zdravým životním stylem. Chce proto znovu řešit, jaká jídla by se tu měla vařit.

Sama ale přiznává, že se o tomto návrhu před ministrem financí Andrejem Babišem ještě ani nezmínila. Přitom bude drahé. Prvotní odhady úřadu hovoří o třech miliardách korun. Přesto Valachová věří, že se jí podaří návrh prosadit i mezi politiky. "Ukážu pravicovým kolegům deset hladovějících jedenáctiletých dětí a uvidíme, jestli nezmění názor," prohlásila ministryně.

Ještě příští rok chce potřebným dětem obědy zaplatit z dotačních programů ministerstva. Ráda by tento návrh zahrnula do reformy financování základních a středních škol, která se bude projednávat na podzim. Školy by se měly podle nového systému financovat od roku 2018.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Ministryně trvá na tom, aby se obědy platily skutečně všem dětem. Ne jen těm, které to potřebují. "Nechceme stigmatizovat," zdůvodňuje. Nelíbí se jí současný sociální systém, který podle ní čeká, až člověk spadne na úplné dno, a až poté mu nabídne pomoc.

Kromě obědů by ráda žákům přispívala například na lyžařské výcviky. "Kolik dětí si dnes lyžařský výcvik nemůže dovolit? Přitom ten je také součástí vzdělávání," míní Valachová.