Lídr hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš by se měl omluvit za svá slova o tom, že dva poslanci z vládní ČSSD a KDU-ČSL jsou ovlivněni hazardní lobby. Řekl to v úterý předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Předseda vlády si nemyslí, že by "takové nepodložené útoky" v koaličních řadách byly vhodné. Andrej Babiš se však omlouvat nehodlá.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Určitě by se měl (Babiš) omluvit. Já nevím, na základě čeho takovým způsobem útočí na koaliční poslance, slušný člověk by se měl omluvit," uvedl Sobotka. Jeho strana prý jedná jinak a "neútočí na koaliční partnery a nešíří pomluvy o koaličních poslancích".

Dodal, že podobné útoky, "které nemají s realitou nic společného", nejsou v koalici vhodné a kabinet by se měl soustředit na prosazování programu a plnění svých slibů. "Od toho jsme ve vládě, ne abychom se hádali jako za (expremiéra Petra) Nečase. Myslím, že slušný člověk by se omluvil. Buď někdo je slušný člověk, nebo není, názor si musí udělat veřejnost sama," uzavřel Sobotka.

"Určitě se nebudu nikomu omlouvat," reagoval v úterý na premiérova slova Babiš. "Nevím, proč mě pan premiér vyzývá," podotkl Babiš.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka by se představitelé koalice měli navzájem lépe poslouchat. I nadále prý trvá na svých kritických slovech, že lidovcům dochází trpělivost s přístupem hnutí ANO a jeho předsedy Andreje Babiše k porušování některých demokratických pravidel ve Sněmovně.

V demokracii musí být zachována práva menšiny, která zároveň nesmí většinu vydírat, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva lidovců. Zároveň vyjádřil přání, aby se zklidnila současná situace v koalici.

O uklidnění mluví i Sobotka. "Sociální demokracie je jednoznačně připravena pracovat na zklidnění situace v koalici, nebudeme vyvolávat tyto přestřelky přes média," řekl v úterý novinářům. "Jsem rád, že máme stabilní vládu, která má jasnou většinu, tu většinu musíme v Parlamentu častěji používat pro to, abychom prosadili naše zákony, nesmíme se nechat tak zdržovat a brzdit ze strany opozičních poslanců," podotkl také.

Bartošek v úterý řekl, že omezení hazardu podporuje a očekává, že se mu ministr financí Andrej Babiš (ANO) omluví za to, co o něm pronesl. "Vypadá to, že v případě, že Andreji Babišovi dojdou věcné argumenty a případně marketingová mávátka, přijde řeč na splašky," uvedl Bartošek. Pokud by měl Babiš pochyby o Bartoškových majetkových poměrech, může je prý nechat prošetřit finančním a analytickým útvarem ministerstva. "Nemám co skrývat," dodal místopředseda sněmovny.

Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o zdanění hazardu. Babiš večer před zasedáním koaliční rady řekl, že koaliční poslanci Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Ladislav Šincl (ČSSD) byli ovlivněni hazardní lobby. Dodal, že koalice nyní moc dobře nefunguje. Buď bude táhnout za jeden provaz, nebo nemá smysl, uvedl také.

Šincl Babišovo tvrzení odmítl, Bartošek ho přirovnal k praktikám komunistické Státní bezpečnosti. Šincl měl s Babišem spory už dřív také kolem návrhů o pojišťovnictví.

Podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky Babiš neudržel chladnou hlavu. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek zas v neděli v České televizi řekl, že se ANO dva roky po volbách už mohlo naučit postupovat podle demokratických principů. ANO chtělo lidovecké politiky žádat o vysvětlení.

Bartoškova předloha zákona je zmetek, řekl Babiš

Předlohu místopředsedy Sněmovny Bartoška, která leží ve Sněmovně od července a poslanci ji zatím neprojednali ani v úvodním kole, označil ministr financí za zmetek. V červnu ji dostalo ministerstvo od Asociace provozovatelů kurzových sázek jako pozměňovací návrh, uvedl Babiš. Bartoškův návrh jde proti nové celkové úpravě hazardu, jak ji na ministerstvu zpracoval náměstek za lidovce Ondřej Závodský, podotkl ministr.

Existovaly prý snahy zakomponovat Bartoškovu předlohu do návrhu Jana Volného (ANO) na vyšší zdanění hazardu. Šincl to podle Babiše podporoval. Pokud by se Bartoškova novela stala součástí normy Volného, musela by být notifikována Evropskou komisí a nestihlo by se vyšší zdanění hazardu od příštího roku, uvedl ministr. Volného novelu ve Sněmovně zablokoval obstrukcemi místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Vadilo mu, že se projednává přednostně před jinými poslaneckými novelami. Koalice ustoupila a vláda v pondělí schválila novou normu o vyšší zdanění hazardu, jež by měla být projednána zrychleným způsobem.