Jednadvacáté století má před sebou velkou hádanku – lidský mozek, tvrdí neurofyziolog Josef Syka. Za zásluhy o rozvoj vědy, vzdělanosti a kultury získal Syka, který se rozhodl záhadu mozku alespoň částečně rozluštit, ve čtvrtek medaili "De scientia et humanitate optime meritis" od Akademie věd.

Zatímco badatelé minulého století se pokoušeli rozluštit genom, před současnými vědci leží jiná výzva. Tou je lidský mozek, který má podle Syky vliv i na to, jak pracuje náš sluch. "Tradiční pojetí sluchu říká, že neslyšíme, pokud máme problém s vnitřním uchem. Já ale tvrdím, že sluch je organickou součástí mozku," vysvětluje Syka, který letos oslavil pětasedmdesáté narozeniny.

Josef Syka

Narodil se v roce 1940.

Při studiu medicíny pracoval ve Fyziologickém ústavu ČSAV (později AV ČR).

Od roku 1975 vedl laboratoř neurofyziologie sluchu v Ústavu experimentální medicíny ČSAV. V Akademii věd pracuje dodnes.

Od roku 1993 působil jako místopředseda Rady vlády pro vědeckou činnost a vývoje technologií (1993–2000), v letech 2000–2008 byl předsedou Grantové agentury České republiky.

Dvakrát byl členem Akademické rady AV ČR.

Byl prvním předsedou České společnosti pro neurovědy. Stál u zrodu české bioetiky.

Je ženatý, s vědkyní Evou Sykovou má dva syny.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.