Miroslav Kalousek už zřejmě nebude bojovat s vládou tím, že bude dělat obstrukce proti zákonu na vyšší zdanění hazardu. Reaguje tak na situaci, kdy ho kritici podezírají, že bojuje za loterijní lobby, řekl v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny.

HN: Myslíte, že vaši voliči jsou rádi – ať už máte důvody jakékoliv –, když vás vidí celou noc obstruovat ve sněmovně kvůli tomu, aby nebyl přísněji zdaněn hazard?

Víte, já jsem si tuhle otázku kladl v noci z úterý na středu. To, čeho se dopustila vládní koalice, je totální nemravnost. Je to arogance moci, které jsme se my nikdy nedopouštěli, a to jsme opravdu nebyli žádní beránci. Je nepřijatelné, co teď předvádějí, včetně vystoupení pana předsedy ANO Babiše, který říká: Já rozhodnu o tom, co se tady bude projednávat a co ne, protože to, co předkládáte vy, jsou pitomosti, zatímco my předkládáme důležité věci.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ta arogance si zaslouží svůj odpor, protest, a to dostatečně účinný. Já myslím, že jsme to v noci předvedli. Chápete, že se mě ptáte nikoliv na vládní, ale na poslanecký návrh, který dostal přednost před ostatními poslaneckými návrhy, přestože ho ani vláda nepodporuje?!

Žijeme ve světě mediální zkratky a nemůžeme po voličích chtít, aby se pídili po podrobnostech. Pokud ale i vy, informovaní novináři, kladete tuto otázku, tak já chápu, že je to neudržitelné. Pokud jsme nepřesvědčili koalici o tom, že náš protest je na místě, a oni to budou tlačit dál, tak vážně uvažuji o tom, že ten svůj protest přesuneme jinam.

Nežijeme ve světě svobodné novinařiny, žijeme ve světě zmanipulovaného hýkání. Uvědomuji si proto, že pravděpodobně nemám šanci to vykomunikovat, a proto budu muset svůj protest přesunout někam jinam, abych nebyl v podezření, že jsem placen loterijním průmyslem.

HN: Kam?

Je několik možností. Určitě to nebude taková možnost, která nás nebude podezírat z toho, že z toho něco máme. Protože v té vaší otázce bylo: Kalousku, ty dobytku, platí tě hazardní lobby.

HN: To jste tam slyšel jenom vy.

Já to slyšel proto, že mi přišlo asi 60 e-mailů. Já se na vás za to nezlobím, chápu, že se ta otázka nabízí. A protože ji chci vyvrátit, není to pravda a koalice nepochopila, proč ten protest vznášíme, tak je pravděpodobné, že protest přeneseme jinam. Například k sociálnímu systému. Protest té intenzity, kterou jsem předvedl v noci z úterý na středu, přenesu proti rušení druhého pilíře důchodové reformy. Tam mě snad nikdo nebude podezírat z toho, že mě platí penzijní fondy.

HN: Na rozdíl od hazardu budete bojovat za něco, co bylo symbolem vaší vlády.

Já vám říkám, že u hazardu nemáme opravdu žádný byznysový motiv. Jakkoliv je novela poslance Volného hloupá, nekompetentní, nedostatečná, tak nám nevadí: Jsme připraveni ji klidně podpořit, nebo minimálně tolerovat. My jen říkáme, že slušný člověk ve frontě nepředbíhá. Pro mě je nepřijatelné, aby kterýkoliv ministr, tím méně slovensko-balkánský diktátor, říkal sněmovně, který poslanecký návrh má přednost a který ne.

HN: To vaše vystoupení ve sněmovně mohlo působit jako boj za hazard, když jste používal formulace, jako že "hry mají nezaměnitelný význam v lidské společnosti" , zdůrazňoval jste "význam her pro vývoj dětí".

Vy to vyzobáváte z jedné strany. Stejný důraz jsem v kapitole patologické hráčství dával na ten dramatický dopad na společnost. Slušný člověk by neměl problém vnímat černobíle, měl by popsat pozitivní i negativní aspekty problému. Což si myslím, že jsem udělal. TOP 09 je připravena podpořit vyšší zdanění hazardu.

Související