Prezident Miloš Zeman kvůli kauze dětí Michalákových a postupu norských úřadů v této záležitosti zrušil pozvání norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové na všechny akce pořádané letos jeho kanceláří u příležitosti státního svátku 28. října, oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Dnes ráno jsme dostali zprávu z Hradu ohledně toho, že paní velvyslankyně není vítána na oslavě," řekl mluvčí norského velvyslanectví v Praze Terje Englund s tím, že ambasáda to nechce nijak komentovat.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky má prezident právo rozhodnout o tom, koho na Hrad na oslavu pozve a koho ne. "Rozumím tomu, že využil této příležitosti, aby demonstroval postoj k rozhodnutí norských úřadů," citoval premiéra na Twitteru vládní mluvčí Martin Ayrer.

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že by dal přednost jinému postupu. "Obávám se, že to není řešení. Určitě by byla lepší dohoda. Ta reakce není úplně ideální," komentoval rozhodnutí prezidenta.

Předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) míní, že prezident vyslal Norsku jasný signál. Zhoršení vztahů s Oslem se nebojí. "Obával bych se, pokud bychom vyhlásili válku nebo odvolali velvyslankyni," poznamenal šéf lidovců.

Podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) je nepozvání norské velvyslankyně na oslavu státního svátku 28. října jednou z mála možností, které má prezident Miloš Zeman, aby vyjádřil svůj nesouhlas s postupem norských úřadů v kauze chlapců Michalákových. Norsko podle něj muselo očekávat, že Česko dá nějakým způsobem svůj nesouhlas najevo.

Poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která se v případu Michalákových výrazně angažovala, počítá s tím, že prezidentovo gesto upozorní Norsko na nepřijatelný postup tamních úřadů.

Norské úřady rozhodly o tom, že má Češka Eva Michaláková přijít o rodičovská práva ke svým dvěma synům a mladší, šestiletý chlapec má jít k adopci. Rozhodnutí není pravomocné, matka se chystá odvolat. Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny Denise a Davida v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

Podle diplomatické nóty ministerstva zahraničí, kterou velvyslanectví dostalo ve středu, je Česko rozhodnutím, podle nějž má Michaláková přijít o rodičovská práva ke svým dvěma synům, znepokojeno a má pochybnosti, že je v souladu s mezinárodními závazky Norska. Zaorálek předpokládá, že se s velvyslankyní sejde po jejím návratu do Prahy. Podle ambasády se Sletnerová vrátí začátkem příštího týdne. V úterý se šéf české diplomacie setkal s její zástupkyní Monikou Stenslandovou a tlumočil jí rozhořčení české vlády nad postupem úřadů.

Podle dřívějšího vyjádření premiéra Sobotky je rozhodnutí norských úřadů bezohledné k matce i k "biologické rodině". Pokud se podle předsedy vlády rozhodnutí potvrdí, nepochybně to poškodí česko-norské vztahy.

Prezident Zeman v úterý uvedl, že by ČR mohla do Prahy na takzvané konzultace zavolat svého velvyslance z Norska. Podle hlavy státu se tento krok podniká v případech, kdy se chce vláda zastat svých občanů. Postupem v takových kauzách, jako je případ Michalákových, se budou zabývat i ministři zemí V4.