Z představitelů sněmovních politických stran Češi i v září nejvíc věřili ministrovi financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a premiérovi a předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Důvěra v ně ale proti květnu klesla.

Negativně lidé vnímají místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska a někdejšího šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamuru, který na jaře založil stranu Svoboda a přímá demokracie. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Z politiků zařazených do výzkumu věří Babišovi 53 procent lidí, Sobotkovi 49 procent. Důvěra v Babiše ale od květnového průzkumu klesla o dva a v Sobotku o čtyři procentní body.

Ostatním politikům věří méně něž 40 procent obyvatel Česka. Největší důvěru z nich měli v září místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Věřilo jim 34 procent lidí.

Při srovnání kladného a záporného hodnocení převažují vyjádření důvěry pouze u Babiše, Sobotky a Roithové. "Mezi politické osobnosti, které jsou vnímány dotazovanými občany spíše negativně (nedůvěru jim vyjádřilo více než 50 procent dotázaných), patří Miroslav Kalousek, Tomio Okamura, předseda KSČM Vojtěch Filip a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg," uvedli autoři průzkumu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Okamurovi ovšem proti minulému průzkumu nejvýrazněji vzrostla důvěra, zvýšila se o šest procentních bodů na 30 procent.

Lidé mohli hodnotit 29 čelných představitelů stran zastoupených ve sněmovně.

Do výzkumu CVVM zařadilo politiky s formálně nejvyššími stranickými funkcemi - všechny předsedy stran a některé místopředsedy a šéfy poslaneckých klubů. Tazatelé se mezi 7. a 14. zářím ptali 994 lidí ve věku od 15 let.