V pátek ráno se sejde dozorčí rada Dopravního podniku Praha na mimořádném zasedání, které má na programu jediný bod: výroky primátorky hlavního města Adriany Krnáčové, která minulý týden uvedla, že chce odvolat generálního ředitele dopravního podniku Jaroslava Ďuriše. V krajním případě by mohlo dojít i k odvolání Ďuriše z postu předsedy představenstva, na což má dozorčí rada právo.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Výroky Krnáčové vyvolaly v DPP bouřlivou reakci především mezi zástupci odborů, někteří z nich už dokonce hrozí stávkou, pokud k odvolání Ďuriše dojde.

"To, co paní primátorka říkala o oněch dvou miliardách, není vůbec žádná pravda. Její vyjádření, že chce vyměnit vedení, je postavené na základech, které nejsou seriózní. Smotala dohromady peníze provozní a investiční a udělala z toho guláš. A upřímně by si měla nechat poradit než začít střílet od boku," říká člen dozorčí rady a zástupce odborů Jiří Obitko.

Obitko navíc tvrdí, že primátorka nerozumí číslům, na nichž postavila své rozhodnutí o odvolání generálního ředitele. Je podle něj pravděpodobné, že odborovým organizacím nezbude nic jiného než vyjádřit podporu generálnímu řediteli a předsedovi představenstva Jaroslavu Durišovi. "Zatím nevidíme jinou možnost řízení podniku. My si myslíme, že kdyby došlo k odvolání pana ředitele z funkce, že by došlo k destabilizaci dopravního podniku," ukončuje Obitko.

Podporu má Ďuriš i od odborového svazu Elektrické dráhy, který je v DPP druhým nejsilnějším. "Dokázal i stabilizovat podnik, řeší problematické smlouvy a závazky z minulosti, které jsou pozůstalostí střídajících se předchůdců – neodborníků,“ zdůvodňuje v prohlášení ředitel odboru Petr Slanina, proč za ředitelem stojí.

Proti odvolání je i Petra Kolínská (SZ), která je členkou rady. "Nevím o tom, že by pan Ďuriš udělal nějakou chybu. Netvrdím, že by se nemohl najít někdo lepší. Nikdo mi ale takového odborníka nepředstavil. Není dobře, když se šéfové takto velké firmy střídají jako na orloji," řekla.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) a člen dozorčí rady DPP si myslí, že nejlepším řešením situace kolem odvolání ředitele dopravního podniku by bylo otevřené výběrové řízení. Chce oslovit mimo jiné manažery ze zahraničí, šanci obhájit post by podle něj měl dostat i Ďuriš.

"V první řadě je nyní nutné uklidnit atmosféru a jednat věcně a s chladnou hlavou," řekl Dolínek. "Chci zdůraznit, že dopravní podnik je v současnosti stabilizován a funguje. Za to patří jednoznačně dík panu řediteli Ďurišovi. Na druhou stranu se podle mého názoru společnost momentálně nachází na rozcestí a je třeba určit, jakým směrem se vydá do budoucna,“ dodal.

O odvolání Ďuriše začala mluvit primátorka Krnáčová minulý pátek. "Jsem nervózní, když vedení dopravního podniku přijde na diskusi o rozpočtu a žádá další skoro dvě miliardy, není to vůbec reálné," uvedla. "Budu iniciovat, aby dozorčí rada přehodnotila setrvání některých členů představenstva, a budu iniciovat, aby se změnilo vedení dopravního podniku, to znamená ředitel," doplnila.

Proti Ďurišovi se postavil i vicepremiér Andrej Babiš. Ten kvůli sporům mezi Radmilou Kleslovou a Adrianou Krnáčovou dohlíží na fungování pražského ANO a přišel i na úterní jednání zasedání zastupitelů ANO, kde o Ďurišovo odvolání požádal. S informací přišel server Neovlivní.cz.

“Řekl to jasně, zastupitelé ANO mají za úkol dosáhnout toho, aby dozorčí rada dopravního podniku, kde mají své zástupce, Ďuriše odvolala,” řekl pro Neovlivní.cz jeden z účastníků jednání.

Související