Poslanci se ve čtvrtek vrátili k debatě o migrační krizi. Jako první vystoupil předseda ODS Petr Fiala, který nařkl vládu z toho, že hrála ohledně kvót pro přerozdělení uprchlíků "velkou evropskou komedii".

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Fiala podotkl, že vláda měla v odporu ke kvótám podporu opozice, na evropských summitech ale kapitulovala.

"Ukazuje se, že vláda hrála velkou evropskou komedii. V okamžiku, kdy došlo na lámání politického chleba, zařadila zpátečku," řekl předseda ODS. Obává se toho, že způsob rozhodování, který nastal u kvót, se stane v Evropské unii běžnou praxí. Česko a některé další země byly při jednání ministrů vnitra přehlasovány.

"Vláda se musí bránit všemi politickými a právními prostředky," zdůraznil Fiala. Kabinet svou pasivitou kvóty podle něho fakticky obhajuje.

Schwarzenberg naopak zdůraznil, že Česko musí přehlasování ohledně kvót přijmout, žádné remcání podle něho nepomůže. "Evropská unie je demokratické společenství," řekl. Česko mohlo podle předsedy TOP 09 situaci předejít, kdyby už loni přijalo dostatečný počet nejohroženějších uprchlíků, tedy křesťanů ze Sýrie.

Poslanec ANO Jiří Zlatuška podotkl, že kvóty se týkají azylového řízení. Kritikům doporučil, aby si závěry evropského zasedání přečetli.

Chovanec: S kvótami mě měli za blázna

"Před půl rokem jsem tu stál a říkal: Budou kvóty," řekl ve svém projevu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Mnozí mě měli za blázna. Půlrok se s půlrokem sešel a kvóty jsou na stole," dodal.

"Jsme sebevědomý a hrdý národ, který bude říkat, co si myslí," prohlásil také Chovanec. Obává se toho, že v zemích, kam uprchlíci přijdou, mohou být chápáni jako občané druhé nebo třetí kategorie. "Tím vzniku fašismu nebráníme, ale podle mého názoru spíše napomáháme," dodal.

Ministr promluvil také o ukrajinských "vnitřních běžencích", podle něj jich je v zemi okolo 1,5 milionu. "Česko je pro ně cílovou zemí," dodal Chovanec. V tom ho podpořil i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). "Budeme se na to muset připravit," řekl s tím, že až ukrajinští běženci přijdou, tak Česko taky nebude po ostatních státech EU chtít přijetí kvót.

Podobná "varování" o masivním příchodu Ukrajinců do Česka se objevila již dříve, a to v souvislosti s jednáním Kyjeva a Moskvy o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu během zimy.

Ministři vnitra členských států Evropské unie budou opět jednat o kvótách pro přerozdělení uprchlíků mezi unijní země. Podle Chovance by se měla odehrát debata o stálém přerozdělovacím mechanismu. Zasedání se uskuteční 8. října v Lucemburku.

"Přichází znova debata o stálém relokačním mechanismu, který by měl pouze do té rovnice, kde bude procentuální vyjádření pro jednotlivou zemi, dosazovat číslo pro každý rok," řekl Chovanec. Půjde podle něho o třetí třetinu zápasu o kvóty.

Vládu ohledně kvót kritizovali například Tomio Okamura (SPD) a Karel Fiedler (Úsvit). Okamura mluvil v souvislosti s postupem vlády o servilitě a o zradě, varoval před islamizací Evropy. Opět volal po referendu o vystoupení z unie.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) k debatě podotkl, že nemá smysl se známkovat a poučovat, ale hledat řešení. Údajnou honbu za stranickými preferencemi na tomto tématu označil za nejpokleslejší politický žánr.

"My si tu budeme povídat celé dopoledne, pendrek vyřešíme. A co se stane? Nic," glosoval dosavadní diskusi Vítězslav Jandák z ČSSD.

Navrhovaná usnesení pro sněmovnu představili v tiskových zprávách i opoziční KSČM a Úsvit.

Podle komunistů by vláda měla zabránit uplatňování kvót v Česku všemi dostupnými právními a diplomatickými postupy. Podle opozičního Úsvitu by měla dolní komora vyzvat kabinet, aby kvóty na přerozdělení uprchlíků nedodržovala a aby se po vzoru Slovenska obrátila na Evropský soudní dvůr.

Na jednání dorazil také předseda vlády Bohuslav Sobotka, který shrnul, co se od června, kdy sněmovna probírala uprchlíky naposledy, změnilo. Vrátil se k nedávnému jednání ministrů vnitra, kde byly "silou" prosazeny nové kvóty.

"Procedurální postup, který byl zvolen na jednání rady ministrů je pro mě zklamáním. Může to mít negativní vliv na vnímání občanů a růst extremismu," okomentoval hlasování premiér. Kvóty podle něj Česko neposouvají v řešení imigrační krize.

Ve sněmovním hlasování po zhruba sedmihodinové debatě o migrační krizi nakonec uspělo společné usnesení čtyř klubů - ČSSD, ANO, TOP 09 a lidovců.

ODS uspěla přesně s polovinou bodů. Vláda by měla například předložit, kolik peněz poslala na řešení uprchlické krize v zemích Blízkého východu.

Sněmovna tak odmítla myšlenky na zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. Podporuje také opatření, jež povedou k lepší ochraně vnější hranice unie, navracení lidí bez práva na udělení azylu nebo zásahům proti pašerákům lidí.

Poslanci neschválili návrhy části opozice, aby se Česko kvůli schváleným povinným kvótám obrátilo se žalobou na Evropský soudní dvůr.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist