Uzavírání pracovních smluv s učiteli pouze na deset měsíců školního roku zřejmě bude až na výjimky zákonem zakázáno. Zákaz přinese vládní novela o pedagogických pracovnících, kterou ve středu sněmovna schválila. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Norma má především odstranit praxi některých ředitelů škol, kteří na letní prázdniny učitele opakovaně propouštějí a v září zase přijímají. Poslanci to charakterizovali jako nemravné, podle ministryně školství Kateřiny Valachové (za ČSSD) je to obcházení zákona a "nežádoucí z hlediska respektu k učitelství".

Schválení návrhu i to, že ho Sněmovna podpořila průřezově, proto Valachová uvítala. Zároveň ale upozornila, že se do doby, než zákon projde Senátem, podepíše ho prezident a nabude účinnosti nedá vyloučit riziko uzavírání smluv, které učitele poškozují. Na starší takové smlouvy navíc zákon nedopadne ani v momentě, kdy bude účinný.

Takovéto smlouvy podle ministryně dostává zhruba 4000 učitelů, což představuje 3,7 procenta všech pedagogů, i když jsou peníze školám poskytovány na celý kalendářní rok.

Exministr školství a předseda ODS Petr Fiala ministrynin odhad označil za nadsazený, podle jeho informací se uzavírání desetiměsíčních smluv týká spíše čerstvých absolventů škol.

Novela má zakázat řetězení desetiměsíčních smluv s učiteli tím, že minimální délku pracovního poměru pro pedagogické pracovníky stanoví nejméně na 12 měsíců.

Má to zabránit situacím, kdy se učitelé musí na letní prázdniny registrovat na úřadech práce a přivydělávat si brigádami.

Výjimku ze zákazu by měly školy kvůli tomu, aby mohly přijmout pedagoga bez dostatečné odborné kvalifikace nebo na zástup za déle nepřítomného kmenového zaměstnance.

Ministerstvo školství původně chtělo, aby se podle nových pravidel uzavíraly pracovní smlouvy už pro nynější školní rok. To se ale kvůli zpoždění se sněmovním schvalováním nezdařilo.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Novela by měla být účinná patnáctým dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy nejpozději v prosinci, pokud bude úspěšně dokončen její schvalovací proces.

Poslanci novelu doplnili o ustanovení, podle něhož by předměty uměleckého zaměření na základních, středních školách či uměleckých školách mohli nově vyučovat i absolventi uměleckých oborů s pedagogickým zaměřením.

Doplnění se týká absolventů akademií múzických umění, kteří by byli oprávněni vyučovat estetickou, dramatickou nebo mediální výchovu, uvedla navrhovatelka této změny Nina Nováková (TOP 09).

Poslanci naopak na přání Valachové odmítli návrh, aby obdobné oprávnění bylo možné i pro uměleckou výuku na speciálních školách pro děti s postižením. Souhlas sněmovny nezískal ani požadavek Jana Zahradníka (ODS), podle něhož by vychovatelky z dětských domovů nemusely mít vysokoškolské vzdělání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist