Vítězem sněmovních voleb by v září bylo podle modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hnutí ANO, dostalo by od voličů 29,5 procenta hlasů. ČSSD by měla 25,5 procenta.

Pořadí prvních dvou stran se v průzkumech CVVM řadu měsíců nemění, obě strany ale stejně jako v červnu oslabily. Naopak KSČM, která by skončila třetí, si opět polepšila. Do sněmovny by se dostaly ještě ODS, TOP 09 a lidovci.

Komunisty by volilo v září 14,5 procenta lidí, o 1,5 procentního bodu více než v červnu. Naproti tomu ANO proti červnu odepsalo půl bodu a ČSSD procentní bod. ODS si pohoršila o bod na sedm procent a TOP 09 o 1,5 bodu na 6,5 procenta. Počet hlasů pro lidovce se nezměnil, volilo by je stejně jako v červnu 6,5 procenta občanů.

ANO vede i žebříček preferencí, podle kterého k jeho přívržencům v devátém měsíci patřilo 20,5 procenta dotázaných. Se sociálními demokraty sympatizovalo 17 procent lidí, s komunisty 9,5 procenta. ODS měla 4,5 procenta příznivců a TOP 09 a lidovci po čtyřech procentech.

Stranické preference ale představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti, proto je nelze zaměňovat s volební prognózou. Volební model, který z aktuálních stranických preferencí vychází, simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách.

Podle zjištění CVVM by k volbách v září přišlo 57 procent občanů. Pětatřicet procent dotázaných uvedlo, že ne, zbytek nebyl rozhodnutý.

Průzkum se uskutečnil od 7. do 14. září mezi tisícovkou lidí.

Související