Olomoucký okresní soud ve středu opět potrestal bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů podmíněnými tresty kvůli dvěma veřejným zakázkám ve městě.

Podle soudu vědomě zvýhodnili stavební firmu, která zakázky vyhrála. Okresní soud šestici mužů potrestal už loni na podzim, avšak krajský soud jeho verdikt zrušil. Lajtoch i jeho kolegové vinu odmítali. Kauza, která se týkala rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců, je stála politickou kariéru.

Soud všech šest bývalých představitelů Přerova potrestal za pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a za zneužívání pravomoci veřejného činitele. Polovině obžalovaných včetně Lajtocha uložil mírně nižší tresty než loni na podzim.

Exprimátorovi Lajtochovi, bývalému náměstkovi Josefu Kulíškovi (ODS) a tehdejšímu radnímu Jaroslavu Čermákovi (ODS) tehdy uložil okresní soud podmíněný trest 2,5 roku a ve středu je potrestal dvěma roky a čtyřmi měsíci s odkladem na 4,5 roku.

Radní Václav Zatloukal ve středu opět dostal nejvyšší, tříletý trest s odkladem na pět let. Zaplatit musí navíc 200 000 korun. Jako jediný podle soudu získal z tohoto jednání značný prospěch. Stejnou firmou, která lukrativní zakázky ve městě vyhrála, si nechal postavit rodinný dům. Převážnou část nákladů dosud nezaplatil. Úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba dostali dva roky s odkladem na čtyři roky.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle okresního soudu obžalovaní zvýhodnili firmu Přerovská stavební, která obě zakázky vyhrála a podílela se i na dodatečných stavebních pracích. Jedním z důvodů vrácení případu zpět okresnímu soudu byla novela zákona o veřejných zakázkách, která začala platit letos v březnu.

Podle původního zákona nesměl rozsah víceprací překročit 20 procent ceny původní veřejné zakázky. Novela limit zvýšila z 20 na 30 procent.

Právě otázka dodatečných stavebních prací dostala bývalé přerovské představitele před soud. U rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců totiž podle žalobce takzvané vícepráce, které provedla stejná firma bez výběrového řízení, byly větší než zákonem daných 20 procent. Cena u domova pro seniory v Přerově se zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun.

Podle státního zástupce se ale nejednalo o klasické vícepráce, se kterými projekt nepočítal, ale spíše o nové práce.

"Jednání je trestné i v současnosti s ohledem na novou právní úpravu zákona o zadávání veřejných zakázek," upozornil. Soudce loni na podzim při vynesení rozsudku poukázal na osobní či obchodní propojení většiny obžalovaných s majiteli společnosti.

Někteří obžalovaní se ve středu odvolali hned po vynesení rozsudku. Lajtochův obhájce tak zatím neučinil a řekl, že odvolání svému klientovi doporučí. Odvolání zváží i státní zástupce, který pro bývalého radního Zatloukala navrhoval nepodmíněný trest.

Bývalí představitelé města byli obviněni v srpnu roku 2011, případ se dostal před soud až po třech letech. Kauzu doprovázel vleklý spor žalobců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist