Soud ve středu potrestal pětici mladíků tříletým vězením a čtyřmi podmínkami za podporu ruské neonacistické organizace Wotan Jugend (WJ).

Podle rozsudku se podíleli na založení její české pobočky, čímž podporovali hnutí směřující k potlačení práv a svobod.

Obvinění odmítli, že by propagovali extremismus, prodávali prý jen samolepky se symbolikou hnutí. Rozsudek není pravomocný, obvinění si nechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají k Městskému soudu v Praze.

Soud uznal všech pět obžalovaných vinnými z propagace neonacismu. Usvědčily je prý jejich vlastní výpovědi, odposlechy a také věci s tematikou neonacismu a hitlerovského Německa zabavené při domovních prohlídkách.

Myšlenky hnutí Wotan Jugend dostal do Česka podle soudu dvaadvacetiletý Rus Sergej Busygin, s trvalým bydlištěm v Česku, kterému soud udělil tříletou podmínku. Čtyřiadvacetiletý Vojtěch Hájek a o rok mladší Lukáš Kolumpek dostali dvouletou podmínku a devatenáctiletý Marcel Palacký odešel s podmíněným trestem 18 měsíců.

Pátého obžalovaného, jednadvacetiletého Daniela Houdka, přivedla eskorta z vězení, kde si odpykává trest za násilí s rasovým motivem. Nyní dostal vzhledem k předchozí trestné činnosti tříletý trest vězení.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

 Kriminalisté skupinu rozbili loni v květnu po několikaměsíčním prověřování. Busigyna soudkyně Iva Diepoltová potrestala za několik skutků. Podle ní "importoval myšlenky hnutí a jeho vlajku". Dovezl prý do ČR také trička se symbolikou WJ, nechal vyrobit samolepky a mával s vlajkou na přerovské demonstraci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, která je nástupcem dříve soudem zrušené Dělnické strany.

Na pravidelném pochodu homosexuálů Prague Pride poskytl rozhovor studentské televizi, ve kterém označil účastníky jako "hnus a patologii", a podle něj by "řešením bylo jejich zavření možná do koncentračních táborů".

Zbylí obžalovaní se podíleli hlavně na prodeji triček a samolepek. Setkávali se prý zejména v Klubu 59 v pražské nuselské ulici v komunitě krajní pravice. Podle obhajoby chtěli z výdělku podpořit vězněného kamaráda Houdka. Ten podle soudu vyvíjel dříve neonacistické aktivity v Kladně a šířil xenofobii na internetu pod přezdívkou Karl von Himmelherrgott.

Kromě výpovědí a odposlechů sehrál podle soudkyně důležitou roli znalecký posudek. Podle něj lze WJ označit jako neonacistickou organizaci, která má za cíl boj za bílou rasu. "Nenávistně se vyjadřuje k příslušníkům takzvaných nebílých ras," citovala znalce soudkyně. Hnutí podle odborníka navazuje v myšlenkách a symbolice na hitlerovskou tradici, například nacistickou organizaci Hitlerjugend.

Neonacistickou organizaci Wotan Jugend vytvořili členové kapely Moloth v roce 2008 v Rusku. Hnutí bylo založeno na myšlence ideologické, propagandistické a finanční podpory vězňů odsouzených za spáchání trestné činnosti s rasistickým, etnickým, národnostním a jiným podobně nenávistným motivem.

Wotan Jugend získává finance na podporu a propagaci zejména prodejem oblečení, samolepek, CD a dalších předmětů s motivem hnutí, případně kapely Moloth.

Dále pak pořádáním koncertů, finanční sbírky nebo sportovních akcí pod záštitou hnutí.