Maturitní testy v podzimním termínu dopadly opět hůře než v tom jarním.

Například matematiku nezvládly dvě třetiny studentů, kteří tuto zkoušku konali v řádném termínu, a 58,5 procenta z těch, pro něž to byl opravný termín.

O souhrnných výsledcích informoval mluvčí Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jan Pohanka. Horší výsledky jsou do značné míry dány tím, že v řádném termínu zkoušku konají středoškoláci, kteří na jaře vůbec nebyli k maturitě připuštěni a v létě dělali reparát.

Podzimní termín maturit využívá mnohem méně studentů než ten jarní. Tentokrát didaktické testy psalo celkem 3326 žáků v řádném termínu a 11 033 žáků, pro něž to byla opravná nebo náhradní zkouška. Na jaře v řádném termínu maturovalo 65 193 žáků.

Relativně nízké jsou proto i absolutní počty v jednotlivých předmětech. Například matematiku v řádném termínu psalo jen 921 žáků, z nichž 608 neuspělo.

Opravnou zkoušku z tohoto předmětu nezvládlo 2879 z téměř 5000 maturantů.

Řádově ve stovkách se pohybují počty středoškoláků, kteří na podzim psali test z němčiny. Ta byla druhým nejméně úspěšným předmětem. U opravného termínu neuspěla více než polovina zúčastněných, v řádném to bylo 40,5 procenta.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Didaktické testy z češtiny a angličtiny zvládla převážná většina maturantů, která k nim šla po reparátu v řádném termínu.

Opravná zkouška skončila neúspěchem pro 40,8 procenta zúčastněných v případě češtiny a pro třetinu z těch, kteří k ní přišli, v případě angličtiny.

Na jaře při maturitních testech nejhůře dopadla matematika, kterou nezvládlo bezmála 24 procent z těch, kteří ho psali v řádném termínu. Téměř 20 procent zúčastněných na první pokus propadlo z němčiny.

Podzimní termín maturit ještě neskončil. Ústní zkoušky společné části i profilové zkoušky mohou být naplánovány až do 21. září. Přesné termíny stanoví ředitelé jednotlivých škol.