Původně měla být povinná maturita z matematiky už za čtyři roky, nyní se odkládá až na jaro roku 2021. Podle ministryně Kateřiny Valachové je potřeba dostatek času na zavedení novely školského zákona.

"Na jaře 2017 budou poprvé povinné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou. Když k tomu přičteme čtyři roky, dostaneme se právě k jaru 2021," popisuje Valachová v rozhovoru pro HN.

HN: O prázdninách jste jednala s odborníky a tripartitou o změnách v maturitách. Na čem jste se shodli?

V polovině září předložíme vládě přepracovanou novelu školského zákona. Snažili jsme se odstranit rozpory mezi odbornou veřejností a jednotlivými koaličními stranami kvůli změnám, které novela přináší. Povinná maturita z matematiky zůstává, nikoli však od roku 2019, ale až od jara 2021.

HN: Má to nějaký důvod?

Souvisí to s délkou legislativního procesu a se zavedením povinné přijímací zkoušky na střední školy. Byli bychom rádi, kdyby byla novela školského zákona definitivně schválená v červnu, aby zbyly minimálně dva měsíce k její účinnosti. Na jaře 2017 budou poprvé povinné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou. Když k tomu přičteme čtyři roky, dostaneme se právě k jaru 2021. Tak je to podle mě přijatelné pro všechny a je to fér i směrem k dětem.

HN: Proč jste se vůbec rozhodla povinnou maturitu z matematiky zachovat?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.