Do vyškovských kasáren dorazila v 17:30 první kolona zhruba 20 vozidel americké armády, která míří na cvičení NATO Brave Warrior do Maďarska. U vjezdu do kasáren je vítalo několik nadšenců, s kolonou přijelo také zhruba pět aut příznivců USA a vojenské techniky.

Konvoj vyjel z bavorského Vilsecku rozdělený na šest částí, poslední vojáci by měli dorazit do Vyškova zhruba před půlnocí. Ve 150 vozech přes Česko projíždí 550 vojáků.

Do Maďarska se vydají příslušníci 2. jízdního pluku americké armády až v pondělí v 18:00. "U nás mají zajištěné stravování a přespání. Kromě odpočinku se budou věnovat údržbě vojenské techniky a také doplnění pohonných hmot," řekla mluvčí vyškovského vojenského areálu Monika Nováková.

Večer vyjedou také proto, aby se vyhnuli dopravní špičce. Jejich cesta do Maďarska pokračuje po dálnici D1 k Brnu a poté po dálnici D2 směrem na Lanžhot a přes Slovensko.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

První část konvoje projela Českem bez potíží podle časových předpokladů, dalších pět částí vjelo do Česka na bývalém hraničním přechodu v Rozvadově na Tachovsku v hodinových rozestupech.

Vojáci mají v Česku dvě přestávky na dotankování paliva u Stříbra na Plzeňsku a u Bernartic ve středních Čechách na dálnici D1. Rychlost kolony je kolem 80 kilometrů za hodinu, příznivci Američanům mávali na mnoha místech.

Hladkému průjezdu napomohli také policisté, kteří při průjezdu kolony zastavovali na chvíli provoz na vjezdech na dálnici. Českem už ve středu a ve čtvrtek projel předsunutý tým, který cestu pro hlavní část konvoje připravil.