Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se ve čtvrtek sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Zásadním tématem setkání bylo podle Hradu nebezpečí, které představuje Islámský stát.

"Zásadním tématem věcného a přátelského jednání bylo nebezpečí, které představuje takzvaný Islámský stát," sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dodal, že Zeman v této souvislosti hovořil s šéfem NATO také o svém návrhu na vytvoření mezinárodních antiteroristických sil. Podle dřívějších informací chce český prezident návrh na vznik společné protiteroristické jednotky pod záštitou Rady bezpečnosti OSN přednést tento měsíc na Valném shromáždění OSN.

Hrad místo vlajky NATO vyvěsil vlajku OSN

Při přijetí Stoltenberga však visela v Trůnním sále Pražského hradu vlajka OSN místo vlajky Severoatlantické aliance. Podle Ovčáčka jde o nedopatření pracovníků Hradu, které se bude prošetřovat. Zatím však nechce hovořit o tom, kdo za chybu nese zodpovědnost.

Vedoucím hradního protokolu je Jindřich Forejt. Podle Ovčáčka jde o interní záležitost Hradu, které bude věnována pečlivá pozornost, aby se už neopakovala. O případném trestu pro člověka, který pochybil, nechtěl Ovčáček mluvit. 

Stoltenberg se ve čtvrtek také sešel se šéfem sněmovny Janem Hamáčkem, s tím se shodl na tom, že bezprostřední řešení nynější migrační krize je na Evropské unii, nikoliv na Severoatlantické alianci. "V tom role pro NATO příliš není. NATO má klíčovou úlohu při řešení dlouhodobých otázek, to znamená zejména znovuvybudování stability v pásu kolem Evropy, ať je to severní Afrika nebo Blízký východ," řekl Hamáček.

Stejné téma probíral šéf NATO i s ministrem obrany Martinem Stropnickým. "Bavili jsme se o tom, jaká je dělba práce mezi aliancí a Evropskou unií. Ti velcí hráči, a nejenom oni, jsou v obou těch uskupeních. To znamená: kdyby to Evropská unie chtěla řešit pomocí aliančních nástrojů, tak by to s největší pravděpodobností řekla. Aliance se nemůže do ničeho pustit sama o sobě, musí tam být totální shoda v názoru," uvedl ministr.

"Aliance vnímá svou úlohu tak, že se snaží pomáhat v jednotlivých ohniscích, ale to je dlouhodobá záležitost. Pomáhá irácké armádě, je v Afghánistánu a patrně tam v nějaké formě zůstane. To jsou aktivity, kde aliance může pomoct a kde taky pomáhá," doplnil.

I Hamáček zdůraznil, že NATO je v této záležitosti aktivní, když členské státy působí v koalici proti takzvanému Islámskému státu. Hlavní problém je podle něj patrně v Sýrii, v jejímž případě mluvil se Stoltenbergem i o roli Ruska. "Jediné řešení, které je možné, je politické řešení, které se ovšem neobejde bez nějaké formy konzultace a spolupráce s Ruskem a dalšími aktéry světové bezpečnostní politiky," soudí.

Stoltenberg je v Česku od středy. Setkal se s vojáky amerického konvoje, který Českem projíždí na cvičení do Maďarska. Jednal také s vládní delegací vedenou premiérem Bohuslavem Sobotkou.