Zastupitelský klub Strany zelených (SZ) a pirátů v Praze 5 odsouhlasil definitivní ukončení koaliční smlouvy s TOP 09 a ČSSD, řekl v úterý místostarosta Lukáš Budín (SZ). O odchodu z koalice informovali zelení již minulý týden, kdy uvedli, že důvodem je špatné fungování radnice a špatné hospodaření městské části.

Podle Budína bude muset radnice z rezervy vzít na svůj chod letos až 290 milionů korun. Starosta Radek Klíma (TOP 09) již minulý týden označil tvrzení SZ za účelová.

"Náš zastupitelský klub v pondělí večer definitivně potvrdil odchod z koalice. Hlasování bylo jednomyslné. K usnesení jsme navíc přidali, že se jedná kromě zmíněných důvodů i o problematické fungování pana starosty Klímy," řekl Budín. Podle něj se SZ v úterý zúčastní domluveného dohodovacího řízení, na něm však prý pouze koaličnímu partnerovi oznámí svůj odchod z koalice.

Koalice TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL a zelených s podporou pirátů měla v zastupitelstvu většinu - 25 ze 45 hlasů. Po Praze 4 jde o druhou pražskou radnici, kde se po loňských volbách zhroutila rada. Jak bude vypadat nová koalice v Praze 5, zatím není jasné. Podle informací ČTK by v radě nemusela být ČSSD ani TOP 09, a naopak by se vrátila opoziční ODS.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle Budína je důvodem rozpadu koalice špatná komunikace ze strany starosty a špatné hospodaření městské části. "Kromě plánovaných 120 milionů bude letos nutné vzít z rezervy dalších 170 milionů," řekl Budín.

Špatně hospodaří radnice podle místostarosty v oblasti privatizace bytů a zbytečně vydává peníze i na bezpečnost. "Bezpečnost je nutná, ale způsob, jakým vynakládá radnice finance, je neefektivní," řekl.

Volby v Praze 5 vyhrálo ANO se ziskem 18,29 procenta hlasů. Druhá skončila TOP 09 a třetí SZ. Následují ODS, ČSSD, koalice KDU-ČSL a nezávislých, Patrioti - Volba pro Prahu 5 s Demokraty Jana Kasla a Česká pirátská strana.