Policie má v současné době dostatečné kapacity na zvládnutí migrační krize, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Až při ochraně hranic vyčerpá své možnosti, bude nasazena armáda. Vojáci jsou na to připraveni, uvedl Sobotka po pondělním jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

"Můj názor je takový, že v tuto chvíli má policie kapacity na to, aby problém zvládala. V okamžiku, kdy policie vyčerpá své kapacity, tak jsme dohodnuti s ministerstvem obrany, že využijeme kapacity, které má armáda České republiky. Ale ta chvíle zatím ještě nenastala," řekl ministerský předseda.

Vláda o možném zapojení při ochraně hranic jednala nedávno. V případě potřeby by policii na hranicích mohlo podle okolností posílit 900, 1 500 nebo 2 600 vojáků, uvedl poté ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Sobotka v pondělí se Zemanem diskutoval také o situaci v zemích, odkud do Česka přicházejí uprchlíci. Shodli se prý na koordinaci diplomatických aktivit, které by měly přispět k dosažení smíru v Sýrii, odkud do ČR směřuje nejvíce migrantů.

Ministerský předseda, jenž migrační krizi považuje za největší výzvu, které dnes čelí Evropská unie, vnímá negativně současné hlasy, které v rámci Evropské unie navrhují spojovat kvóty pro přijímání uprchlíků s čerpáním evropských fondů. Vyjádřil také přesvědčení, že migrační krize ještě není za vrcholem.

Sobotka také oznámil, že se prezident zúčastní příštího jednání vlády o rozpočtu, které se má konat 9. září. Během jednání se oba shodli, že rozpočtovými prioritami jsou výdaje na bezpečnost a podpora investic.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Prezident republiky navštíví příští jednání vlády a bude se účastnit zahájení projednávání zákona o státním rozpočtu," řekl Sobotka. Očekává, že Zeman se vyjádří k aktuální fázi příprav rozpočtu. Oba politici se shodli, že nejdůležitějšími položkami na straně výdajů jsou peníze na zajištění bezpečnosti a opatření k podpoře hospodářského růstu.

"Co určitě stojí za pozornost, je, abychom měli dostatek financí pro zajištění bezpečnosti zejména tváří v tvář těm krizím, kterým Evropská unie v tuto chvíli čelí," uvedl Sobotka. Druhou rozpočtovou prioritou jsou podle něj investice.

Kromě Sobotky jednal prezident také s ministrem vnitra Chovancem. Oba politici zhruba hodinu diskutovali zejména o migraci. Podle Chovance se rozcházeli v názoru o zapojení armády do kontrolní činnosti u hranic, což podle ministra zatím není potřeba.  

Podle ministra by chtěl být Zeman razantnější v souvislosti s nasazením armády, která by se mohla zapojit do ostrahy tuzemských hranic.

"My si myslíme, že ta doba k tomu nenazrála, ale nevylučujeme, že v budoucnu můžeme požádat vládu o část armády. Zatím to z našeho pohledu není potřeba," doplnil Chovanec. Podle něj by se to mohlo stát třeba v případě, kdy by za několik dní bylo v Česku zadrženo 1000 běženců.

Ministr také Zemana seznámil s postoji české vlády, se kterými pojede na jednání ministrů vnitra EU v polovině září. "Nemůžeme ustoupit jako vláda z povinných kvót. To je začátek začarovaného kruhu, který nic neřeší," zdůraznil Chovanec.

Související