Summit předsedů vlád zemí visegrádské skupiny k migrační krizi se uskuteční v pátek odpoledne v Praze. Oznámil to v pondělí český premiér Bohuslav Sobotka.

Termín schůzky se vyjednával v průběhu pondělí. Schůzky se zúčastní premiéři Maďarska, Polska a Slovenska. Výsledkem má být společný postoj visegrádské čtyřky (V4) k migrační krizi.

"Mohu potvrdit, že mimořádný summit skupiny V4 na úrovni předsedů vlád se uskuteční v Praze tento týden v pátek. Předpokládám, že to bude v pátek odpoledne tady na úřadu vlády," oznámil Sobotka novinářům. Český premiér pozval své kolegy do Prahy dnes ráno. Dalším termínem, který přicházel v úvahu, byla neděle

Cílem setkání je sladění postojů zemí V4 k řešení problémů s přílivem uprchlíků do Evropy. "Je to velmi důležitá schůzka vzhledem k tomu, že potřebujeme zkoordinovat postoje zemí visegrádské skupiny během stávají migrační krizi," sdělil Sobotka.

Maďarsko dovolilo nasednout uprchlíkům na vlak do Německa. Dvě soupravy zastavila rakouská policie - čtěte ZDE

Již v průběhu dne český premiér poznamenal, že všechny čtyři země odmítají povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. "Myslím, že v rámci Visegrádu si velmi dobře rozumíme, pokud jde o odpor vůči kvótám," zopakoval Sobotka.

Z dalších opatření, která V4 podle českého premiéra podpoří, zmínil Sobotka obranu vnější hranice schengenského prostoru, zajištění návratové politiky nebo rychlé zahájení provozu přijímacích středisek pro uprchlíky v Řecku a Itálii.

Přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska odmítli již v červnu na společné schůzce v Bratislavě.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Totéž potvrdil slovenský premiér Fico. "Náš postoj pokud jde o povinné kvóty zůstává neměnný. Nebudeme souhlasit s povinnými kvótami. Uvítal bych, pokud by to bylo společné stanovisko V4," řekl.

Slovensko podle něj také podporuje zřízení uprchlických táborů zejména v těch členských zemích EU, které čelí náporu migrantů. "Na 95 procent jsou to ekonomičtí migranti. Je třeba jasně odlišovat ekonomické migranty, které je třeba vracet na území, odkud přišli, od těch, kteří skutečně potřebují ochranu," uvedl Fico po zasedání slovenské bezpečnostní rady státu, která se zabývala stávající migrační krizí v EU.