Vláda ve středu schválila cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do Íránu i návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Číně.
Cesty nezískaly jednomyslnou podporu kabinetu, někteří ministři poukazovali na porušování lidských práv v Číně i Íránu.
V posledních dnech vzbudila pozornost především Zemanova návštěva Číny, kde chce v prvních zářijových dnech oslavit výročí konce druhé světové války v Asii. Do země pojede jako jediný západoevropský státník, zúčastní se také vojenské přehlídky na náměstí Nebeského klidu.
To se stalo symbolem porušování lidských práv, když na něm byly v roce 1989 zmasakrovány stovky demonstrujících studentů.
Proti cestě na středečním jednání vlády hlasoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), hlasování se podle něj zdrželo několik dalších ministrů napříč politickým spektrem. "Čína je zemí, kterou, co se týče lidských práv, nelze brát jako příkladný režim," řekl Herman.
Připomněl pronásledování lidí z hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) a některých křesťanských kruhů. Podle Hermana na vládě nezazněla vysloveně kritika Zemanovy cesty do Číny. "Spíše upozornění na to, že je třeba zohlednit lidskoprávní téma při rozhovorech s představiteli Číny," podotkl.
Debata se podle Hermana vedla i o cestě Zaorálka do Íránu, kam ministr pojede od 4. do 7. září. Setká se během ní se svým protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem i s prezidentem Hasanem Rúháním.
Do Íránu v posledních týdnech míří mnoho evropských státníků poté, co světové mocnosti uzavřely v polovině července s Íránem dohodu, která blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí.
I v případě Íránu je podle Hermana nutné zohlednit otázku lidských práv. "Jistě vnímáme pozitivně, jestli přicházejí zprávy z Íránu o jakési liberalizaci země, ale je také třeba vědět, že situace tam není jednoduchá," poznamenal Herman, který se v minulosti stýkal s představiteli íránské opozice.
Zemi podle něj vládnou náboženští radikálové. Při hlasování na vládě se kromě něj zdrželi také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), řekl Herman. Bělobrádek podle něj upozornil na nadstandardní vztahy, které má Česko s Izraelem, a naopak na velmi radikální postoj Íránu k Izraeli.
Cílem Zaorálkovy cesty je podle ministerstva zahraničních věcí přispět "k dalšímu rozvoji bilaterálních vztahů s Íránem v politické a zejména ekonomické oblasti, a využít tak jejich oživení po letech stagnace". Zaorálka proto doprovodí do Teheránu a Isfahánu početná podnikatelská delegace.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Kromě Rúháního a Zarífa se se Zaorálkem sejdou také ministr průmyslu a dolů Mohammad Rezá Nematzadéh, ministr financí Alí Tadžebníjá nebo předseda parlamentu Alím Larídžání.
Kromě obchodních záležitostí by měl Zaorálek v Íránu jednat také o aktuální mezinárodní situaci včetně boje proti extremismu a terorismu.
Hospodářská komora již dříve uvedla, že plánuje v Íránu uspořádat několik setkání s místními podnikateli. Z Česka by do Íránu měli odletět zástupci českých firem z oborů hutnictví, energetiky, farmacie, logistiky, dopravní infrastruktury nebo bankovnictví.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist