Česká pošta zavádí sedm opatření, jejichž cílem je zamezit korupci a zprůhlednit hospodaření státního podniku. Po své úterní schůzce to České televizi (ČT) řekli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a generální ředitel pošty Martin Elkán.

Pošta podle Chovance v minulosti nehospodárně nakládala s penězi a nynější snaha o změnu naráží na odpor některých firem. Kvůli navázání na tyto struktury na poště v poslední době skončili někteří manažeři, dodal ministr.

"My jsme převzali poštu v situaci, kdy některé firmy si myslely, že tam budou nadosmrti a že tam budou pracovat ne za cenu v čase a místě obvyklou," řekl Chovanec.

Elkán mezi kroky k transparentnosti jmenoval účast zástupců samospráv v dozorčí radě podniku, zřízení anonymní protikorupční linky a samostatného odboru, který má protikorupční opatření na starosti.

Smlouvy nad určitý limit musí podle Elkána podepisovat dva manažeři, dárky nad určitou hodnotu musí zaměstnanci hlásit a pošta zveřejňuje veřejné zakázky nad rámec zákona.

Chovanec v ČT řekl, že ministerstvo vnitra chce do dozorčí rady pošty pozvat zástupce Svazu měst a obcí a některého z hejtmanů. "Je to i v souvislosti s projektem Pošta Partner," podotkl.

Cílem projektu je udržet pošty v menších obcích, které by se tak měly na provozu poboček podílet nebo je úplně převzít. Transparentnost má ale podle ministra své meze. Pošta nemůže odhalovat obchodní tajemství, protože pracuje na volném trhu, řekl.

V médiích se předminulý týden objevila informace, že Kamil Choc ze středočeské ČSSD údajně chtěl třímilionový úplatek po podnikateli Lukáši Čadkovi, který s Českou poštou vede spor více než o 20 milionů korun.

Úplatek měl pomoct spor řešit. Peníze údajně měly jít do pokladny sociálních demokratů a přímo k Chovancovi, což strana i ministr odmítají. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) následně vyzval Chovance, aby se ve snaze o zprůhlednění hospodaření České pošty nenechal zastrašit.

Management vedený Elkánem, který do vedení podniku zasedl loni v dubnu, podle Chovance provedl největší personální změny možná za posledních 15 let. V poslední době odešlo více než 20 manažerů a někteří z nich podnik opustili kvůli své provázanosti se strukturami, které ministerstvo vnitra na poště nechce, dodal ministr.

Zmínil, že v minulých dnech se vyměnilo téměř celé vedení dceřiné společnosti Česká pošta Security, kterou pošta v minulosti podle Chovance ne zrovna výhodně koupila.

Elkán v úterý v ČT řekl, že pošta za minulý a letošní rok prošla více než stovkou interních i externích auditů. Jedna z kontrol podle Chovance zjistila, že Čadek dvěma zaměstnancům České pošty dluží více než milion korun. Pošta tak podle ministra nyní zkoumá roli těchto dvou lidí v kauze.

"Také prověřujeme, jestli ta prvotní smlouva pana Čadka, kdy prodával (na poštovních pobočkách) ta šitíčka a céčka, jestli ji neprovázela protekce. Já si myslím, že tam je provázanost s jedním manažerem České pošty," řekl Chovanec.

Čadkova kauza by podle některých informací mohla souviset s bezpečnostní agenturou ALKOM Security, která pro poštu hlídá budovy. O firmu se delší dobu zajímá policie. Pošta se rozhodla spolupráci ukončit a nyní se koná výběrové řízení na nového dodavatele bezpečnostních služeb.

Kvůli informacím o údajném uplácení podal Chovanec trestní oznámení, případem se tak zabývá policie. Česká pošta ale figuruje také v jiných kauzách.

Policie nedávno navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem v kauze manipulace se zakázkami České pošty. Mezi obviněnými firmami podle dřívějších informací médií figuruje také hustopečský Agrotec z holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO).

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Holding Agrofert minulý týden ale uvedl, že jeho firma Agrotec, obviněná v kauze České pošty, nezpůsobila žádnou škodu, zaměstnanci prý nanejvýš udělali administrativní chybu. Agrofert se také ohradil proti úniku informací do médií, žalobce by to měl podle holdingu vyšetřit.