reklama
reklama

Babiš chce zrušit usnesení vlády o průmyslové zóně Nad Barborou. Kvůli odkupu od Bakaly

Klimeš: Babiš volá po expertech, ČEZ se to zjevně netýká
Ministr financí Babiš žádá, aby vláda zrušila své červencové usnesení o vzniku průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. autor: HN – Libor Fojtík
  • Slíbených 750 milionů korun na výstavbu průmyslové zóny Nad Barborou možná Moravskoslezský kraj opět nedostane.
  • Ministr financí Babiš chce rozhodnutí o dotaci zrušit a vypracovat podrobnou analýzu, zda se projekt vyplatí.
  • Babišovi vadí, že kraj v rámci projektu musí odkoupit pozemky od Zdeňka Bakaly, který "neplní své závazky vůči České republice a jejím občanům".

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) žádá, aby vláda zrušila své červencové usnesení o vzniku průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. S tím ale nesouhlasí Moravskoslezský kraj.

Kabinet podle Babiše neměl před schvalováním informaci, že Moravskoslezský kraj má vykoupit za zhruba 200 milionů korun pozemky od společnosti podnikatele Zdeňka Bakaly. Otázkou se bude ve středu zabývat koaliční rada, informovalo ministerstvo financí. 

"Považuji za naprosto nepřípustné, že vláda nebyla informována o tom, že mají být z veřejných prostředků vykoupeny pozemky vlastněné člověkem, který neplní své závazky vůči České republice a jejím občanům," uvedl v tiskové zprávě Babiš v narážce na Bakalu.

Stát do zóny, která se měla budovat v letech 2016 až 2018, slíbil v červenci vložit 750 milionů korun. Celkové náklady na vybudování zóny Nad Barborou se odhadují na 1,2 miliardy korun. Mělo v ní vzniknout až 2000 pracovních míst.

Se zrušením podpory ale zásadně nesouhlasí Moravskoslezský kraj. Na svém mimořádném jednání v úterý toto stanovisko schválili krajští radní. Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) označil důvody o zrušení vládního usnesení za malicherné a nezodpovědné vůči obyvatelům regionu.

Odmítl také, že kraj vládě tajil jakékoliv informace, a obvinil Babiše z toho, že si dostatečně nestuduje materiály předložené na vládu. Babišovo stanovisko označil za populistické. 

Ministr financí nejprve žádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby zařadil návrh na zrušení usnesení vlády o průmyslové zóně Nad Barborou na program vlády. Ministerský předseda to ale neudělal a navrhl, aby se problémem nejdříve zabývala koaliční rada, s čímž šéf ANO Babiš i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek souhlasili.

Babišovi vadí, že se ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v předloženém materiálu o vzniku průmyslové oblasti v Karviné ani během zasedání vlády vůbec nezmínil o tom, že Moravskoslezský kraj má kvůli vzniku zóny odkoupit pozemky od Bakaly. Vláda by podle ministra financí měla své původní rozhodnutí zrušit a ministerstvu průmyslu uložit, aby připravilo podrobnou analýzu ekonomické výhodnosti projektu i harmonogram postupu včetně akcí financovaných z prostředků kraje.

"Součástí znovu předloženého materiálu ministerstva průmyslu a obchodu by mělo být také zdůvodnění výběru lokality a pozemků pro realizaci průmyslové zóny, popis vlastnické struktury pozemků a způsob stanovení předpokládané výkupní ceny a plné znění všech smluv o budoucí kupní smlouvě uzavřené v souvislosti s předpokládanou realizací průmyslové zóny," uvedlo ministerstvo financí.

Jiné pozemky pro zónu nemáme, říká kraj

Vláda schválila vznik průmyslové zóny Nad Barborou 22. července na výjezdním zasedání v Ostravě. Moravskoslezský kraj již dříve uvedl, že nemá žádné jiné pozemky, na kterých by mohl průmyslovou oblast vybudovat. Kromě pozemků Bakalovy společnosti Asental Land se na území budoucí zóny nacházejí i pozemky ve vlastnictví města Karviná, Slezské diakonie nebo státního podniku DIAMO.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Nová zóna je takzvaný brownfield, areál po bývalém Dole Barbora v Karviné-Dolech. Po přestavbě na průmyslovou zónu by tam mělo v dalších letech vzniknout až 2000 pracovních míst. Zóna má rozlohu téměř 90 hektarů a nachází se na území mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou.

Vytváření nových pracovních míst právě v této oblasti je pro Moravskoslezský kraj velmi důležité, protože Karvinsko patří k okresům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Na konci června tam činil podíl nezaměstnaných 11,3 procenta.

Dotaci až 750 milionů korun na vybudování zóny Nad Barborou schválila česká vláda už jednou, a to v říjnu 2013. Tehdejší vláda premiéra Jiřího Rusnoka ji zařadila mezi projekty strategických průmyslových zón, její vybudování mělo patřit mezi protikrizová opatření pro Moravskoslezský kraj. Slíbené peníze ale kraj nedostal.

Zdeněk Bakala je také majitelem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny.

Související
reklama
Newsletter Sedmička
Víte, že...
  • můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
  • souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
reklama
Související
Ještě si přečtěte
reklama