Když Oscar Pistorius ještě běhal na atletických oválech, řešila Mezinárodní asociace atletických federací problém. Může takový muž běhat společně se zdravými závodníky? Nedávají mu protézy nakonec oproti lidským nohám výhodu? Problematikou "vylepšování" člověka za pomocí různých technologických prostředků se zabývá Jan Romportl ze Západočeské univerzity.
Filozof a inženýr hledá odpovědi na otázky, co je ještě přijatelné a co už překračuje hranice. Zabývá se mimo jiné řečovou syntézou - technologií, která může vracet hlas lidem, již o něj kvůli operaci přišli.
Nyní se ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví a norskými univerzitami snaží zjistit, kam až může dosáhnout vylepšování lidských schopností za pomocí různých technologických prostředků.
Je ještě v pořádku vytvořit kontaktní čočky, které dokážou zaznamenat pokles cukru v krvi? Vyrábět protézy, které fungují lépe než normální končetiny? To mají zjistit speciální dotazníky.
Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.