Kamerové systémy nebo centrální registr sběren kovů mají podle návrhu ministerstva životního prostředí přispět k řešení problémů s nelegálním výkupem kovů.

Tato i některá další opatření obsahuje materiál ministerstva, který ve středu schválila vláda.

Krádeže kovů pro nelegální výkup ohrožují bezpečnost na silnicích a železnicích a často vedou ke znehodnocení památek nebo veřejného i soukromého majetku.

Resort chce do roku 2018 razantně snížit kriminalitu spojenou s výkupem kovových odpadů například zavedením centrálního registru provozovatelů sběren kovů, registru přestupků i elektronické evidence tržeb. Všechna zařízení pro sběr a výkup kovů mají mít povinný kamerový systém a archivovat záznamy.

Krádeže kovů a jejich nelegální výkup trápí dlouhodobě hlavně některé sociálně slabé lokality. Policie v roce 2012 zaznamenala přes 11 tisíc krádeží kovových materiálů za 445 milionů korun. Předloni evidovala skoro 12 tisíc těchto krádeží jako trestných činů za více než půl miliardy korun. Přestupků je mnohonásobně více.

Letos už podle policejních statistik krádeže poklesly, od března do června na 42 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Ovlivnila to nová vyhláška, která od začátku března nařizuje za odevzdaný kovový odpad bezhotovostní platby.

Personálního posílení se dočká Česká inspekce životního prostředí. Změny se chystají také pro pravomoci obcí. Nově by mohly všechny udílet pokuty a zahajovat správní řízení o případném odejmutí povolení k provozu.

Související