Odhadem asi stovka hornických odborářů převážně ze společnosti Severní energetická demonstrovala v pondělí ráno před Úřadem vlády, kde jedná tripartita. Horníci požadovali úplné prolomení limitů těžby uhlí, které stanovila vláda v roce 1991.
Akce trvala zhruba hodinu od 8.30 do 9.30. Zástupci kabinetu, zaměstnavatelů a odborů mají v pondělí mimo jiné projednávat budoucí surovinou politiku Česka.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Materiál zatím nepreferuje žádnou ze čtyř variant limitů. Tato část bude do strategie doplněna až po rozhodnutí vlády. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na tiskové konferenci na konci června uvedl, že kvůli potřebám českého teplárenství je pro okamžité prolomení limitů v dole Bílina, které patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ.
Naopak rozhodnutí o dole ČSA Severní energetické navrhl odložit o pět let do roku 2020. "Je to jediná varianta, která vám nedává jistotu, ale alespoň naději," řekl v pondělí horníkům Mládek.
"Odsun řešení na rok 2020 je poměrně nešťastné řešení. Do roku 2020 budou na šachtách propuštěny stovky lidí, tyto kroky jsou těžce nevratné," řekl místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Červnové Mládkovo rozhodnutí označil za politický populismus.
"Problém na naší straně je ten, že vnímáme všechny ty diskuse (o limitech) jako ryze politické, nikoliv ekonomické. Jestli politika má likvidovat pracovní místa, tak ať se k tomu čestně postaví," doplnil předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Středula také odborářům řekl, že v pondělí dostal příslib, že vláda v září rozhodne o předčasných odchodech do důchodu pro horníky. Na svém zasedání minulý týden v Ostravě se na tom ministři neshodli.
Ministerstvo průmyslu (MPO) v lednu představilo čtyři varianty toho, jak s limity dále naložit. Kromě zachování nebo úplného prolomení limitů je ve hře také pouze prolomení limitů v lomu Bílina.
Mládek dříve navrhoval posunutí limitů v lomu ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně, v červnu však oznámil, že od tohoto plánu upustil, protože studie, které si nechalo MPO vypracovat, ukázaly, že tento postup by byl pro těžaře nerentabilní.
Horníci dlouhodobě požadují úplné prolomení limitů. Na pondělní demonstraci měli transparenty typu "Hlasy dáme tomu, kdo nás nechá v lomu" nebo "Tato vláda vyrábí nezaměstnané".
Na závěr shromáždění zasypali horníci prostor před úřadem vlády několika desítkami malých lopatek s košťátky a provolávali, že vláda nemá problematiku zametat pod koberec.
Návrhy ministerstva průmyslu ohledně limitů naopak podpořilo Severočeské sdružení odborových organizací důlního průmyslu, které sdružuje převážně zaměstnance Severočeských dolů. "Doufáme, že vláda ČR v co nejkratší lhůtě provede odpovídající změnu usneseni vlády o limitech těžby na dole Bílina a tím ukončí dlouhou nejistotu, která ohledně naší budoucnosti panuje," uvedl předseda sdružení Šimon Vohar.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist