Pět stíhaček JAS-39 Gripen, které ve středu dopoledne odstartovaly na islandskou misi, se muselo vrátit na domovskou základnu v Čáslavi. Důvodem byla závada na jednom z letounů. Nový start bude ve čtvrtek, řekl velitel základny Petr Hromek. Podle armády jde o drobnou technickou závadu a tato situace by neměla nasazení gripenů na Islandu ohrozit. Čeští stíhači mají na ostrově, který nemá své ozbrojené síly, vystřídat kanadské kolegy působící v operacích proti Islámskému státu.

Letouny vzlétly po 10:30 a nedlouho poté se zjistilo, že jeden ze strojů má závadu. Piloti se tak museli po vyčerpání určitého množství paliva vrátit. Na čáslavském letišti všichni bezpečně přistáli před polednem.

Na takovou možnost byli podle Hromka stíhači připraveni. "V případě jakékoliv závady jednoho z letounů se všechny vracejí," uvedl. Podotkl, že není možné poslat na Island jen část stíhaček s tankerem na doplňování paliva, neboť zbylý letoun by se tam později bez tankeru neměl jak dostat. Čtvrteční start byl podle Hromka stejně naplánován jako záložní varianta.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Mluvčí generálního štábu Jan Šulc odpoledne sdělil, že dotyčný letoun je v péči techniků a závada se vyhodnocuje. "Dle charakteru závady bude letoun buď opraven, nebo bude nahrazen jiným strojem. Na plán plnění úkolu nemá tato situace vliv," dodal Šulc. Podobně se vyjádřil i Hromek, podle nějž se musí závada najít a odstranit, nebo se pošle na Island jiný letoun.

Úkolem českých stíhačů bude měsíc chránit vzdušný prostor nad ostrovem a jeho teritoriálními vodami. Letouny při přeletu doprovází italský tanker KC-767, který piloti využívají k doplňování paliva za letu. Stejný postup si vyzkoušeli loni na podzim, kdy se na Island vydali poprvé. "Let bude trvat asi čtyři až čtyři a půl hodiny," řekl novinářům před dnešním startem jeden z pilotů Michal Daněk. Záleží podle něj vždy na tom, jak se podaří natankovat. Jsou pro to určena místa, nad Evropu se podle pilota tankovat nesmí. "Na tom to všechno bude záviset. Plánováno je tankovat třikrát," dodal. Nakonec si ale piloti ve středu tankování nevyzkoušeli.

Island budou hlídat čtyři stroje, jeden má být záložní. První certifikační lety jsou naplánovány na 27. a 28. července, pohotovost čeští letci převezmou o den později. Piloty bude opět doprovázet český pozemní personál, první část na Island zamířila v pondělí a zbytek tam přeletí v pátek. Celkem by mělo být do konce srpna na ostrově nasazeno sedm desítek vojáků.

Při loňské islandské misi byli čeští stíhací letci s gripeny několikrát uvedeni do vyšší pohotovosti. K ostrému startu ale povoláni nebyli. Do vzduchu se dostali díky cvičným letům. Dříve se česká armáda podílela také na zajišťování bezpečnosti vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.