Andrej Babiš budí dojem, že ho zcela pohltila snaha zajistit lepší výběr daní a že ho zahraniční politika nezajímá. To už neplatí a možná to souvisí s jeho tvrzením, že by po příštích volbách chtěl být premiérem – pokud možno většinové vlády – a ten už má pravidelný kontakt se světem v popisu práce. 

"Nedávno jsem obědval s 35 velvyslanci zemí Evropské unie a ESVO, tedy Evropské zóny volného obchodu. Dělal jsem pro ně party u sebe na Čapím hnízdě a za své peníze," řekl Babiš v aktuálním vydání týdeníku Ekonom. "Můžu vám ukázat fotku, tady stojíme," dodal vzápětí s mobilem v ruce. 

Jen část jeho "zahraniční agendy" se týká financí, i když ani ta není přehlédnutelná. "Byl jsem pětkrát služebně v Rakousku. Zorganizoval jsem setkání ministrů financí Německa, Rakouska, Polska, Maďarska, Slovenska a Chorvatska. Mám je na mobilu, bavím se s nimi německy, francouzsky a anglicky," zdůraznil ministr. 

Chce totiž dosáhnout toho, aby Česká republika mohla sama, bez povolení Evropské unie, rozhodovat, na co zavede reverse charge. Tedy v jakých odvětvích úřady přenesou daňovou povinnost na posledního v řadě zřetězených obchodů. Což považuje za účinný nástroj v boji proti organizovanému zločinu kolem DPH při karuselových podvodech, které ročně snižují příjem státu o tři miliardy eur. "Přesvědčil jsem už čtyři ministry financí a ti se mnou podepsali žádost," řekl.

Babiš ale vede i úplně jiné debaty, například o uprchlících, a má výhodu, že region, odkud přicházejí, na rozdíl od jiných ministrů důvěrně zná. Ještě v dobách komunismu byl v Maroku zástupcem bratislavského podniku zahraničního obchodu Petrimex.

V Česku uprchlíky nechce a kvóty za žádné řešení nepovažuje, s tím že každá země má vlastní imigrační historii a v Česku dávno jsou Vietnamci a Ukrajinci.

Nahlas říká rovněž věci, které se evropským a zejména americkým diplomatům nemusejí líbit. "Byla u mě Victoria Nullandová, náměstkyně amerického ministra zahraničí. Říkal jsem jí, že mnozí lidé, kteří do Evropy přicházejí, to dělají proto, že se v jejich zemích zásadně změnil režim. V Libyi, Sýrii, Iráku. A také jsem jí řekl, že některé státy prostě nejsou vhodné pro vývoz západních hodnot," potvrdil Babiš Ekonomu. 

Co sám navrhuje? "Od čeho je OSN? Tam by si měli sednout – USA, Evropa, Saúdská Arábie, Rusko. Připomínám jen, že před pěti lety Američané opakovali slovo reset, tedy že budou kamarádit s Ruskem," podotkl.

Jako člověk zodpovědný za hospodářskou politiku státu nehoří nadšením pro ekonomickou válku s Moskvou. "Sankce zatím nepřinesly žádný výsledek. Prodloužily se jen proto, že evropští politici jsou bezradní. Putin je podle průzkumů v Rusku nejpopulárnější v historii, věří mu 89 procent lidí. Někdo asi měl Ukrajině říci, že asociační dohoda ano, ale členství v EU ne. Na to prostě nemáme. Kdo by to zaplatil," nezapřel Babiš post strážce státní kasy.

Jeho vstřícnost k Rusku má však meze: Nechce přítomnost ruských firem při budoucí stavbě nových jaderných reaktorů v Temelíně či Dukovanech. "Jejich účast na tendru si těžko umím představit," zdůraznil pro aktuální vydání Ekonomu.

Kritický je i k Evropě. "Byl jsem teď na Europaforu ve Wachau a mluvil jsem tam rovněž o neschopnosti Evropské unie přijmout dlouhodobou strategii. Ať jde o imigrační politiku, Řecko, nebo energetiku," uvedl.

Andrej Babiš je totiž zvyklý plánovat celý život. "Především ve vlastní hlavě. Musíte mít sny a cíle. A ty pak realizovat," vysvětlil svůj přístup.

Pokud jde o jeho politické plány pro bližší budoucnost, chtěl by se stát premiérem. Ale takovým, který rozhoduje a nese odpovědnost, nikoliv jen – jak tvrdí – jezdí po světě, stříhá pásky, ke všemu se vyjadřuje.