Od začátku letošního roku zachytily české úřady 2500 nelegálních migrantů. Za prvních pět měsíců jde oproti minulému roku o nárůst o 42 procent. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl premiér Bohuslav Sobotka. Vrátil se také k návrhu Evropské komise (EK) na povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků. EK se s ním "utrhla ze řetězu", řekl.
Sobotka připomněl, že Česko nedávno zpřísnilo bezpečnostní opatření s ohledem na narůstající migrační vlnu. Řekl také, že kvůli většímu počtu uprchlíků, kteří přicházejí do Česka, rozšíří země kapacity azylových zařízení. Za pravděpodobné má zprovoznění areálu v obci Vyšní Lhoty.
Sobotka nemá informace o tom, že by Česká republika byla zdrojem náborů pro Islámský stát. Česko ale podle něj může být tranzitní zemí pro lidi směřující do služeb Islámského státu nebo pro ty, kteří se vrací zpět do Evropy. Řekl Sobotka, který reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana.
Zeman v týdnu prohlásil, že má zprávy o náboru v Česku do řad bojovníků Islámského státu. "Verbování pro Islámský stát už podle některých zpráv probíhá. Zatím ve velmi omezeném rozsahu - jedná se o jednotky případů, z nichž některé už odjely do Sýrie," nechal se slyšet Zeman. Mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert ale řekl, že BIS nemá žádné informace o verbování lidí v Česku pro IS.
Sobotka v neděli mluvil podobně. Připustil ale, že Islámský stát je plošně aktivní na sociálních sítích. V Česku je podle něj situace odlišná od některých zemí západní Evropy, odkud mladí lidé odchází za Islámský stát bojovat. Důvodem je podle premiéra především odlišná demografická situace a malý počet muslimů v Česku.
Bezpečnostní opatření, včetně těch přijatých po pátečních teroristických útocích ve Francii a Tunisku, v neděli večer posoudí předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Sobotka předpokládá, že by mohlo také stanovit limit počtu zachycených nelegálních migrantů, při jehož překročení by se zvýšila kontrola hranic.
V současnosti je v Česku každý den průměrně zachyceno 15 migrantů. "Pokud by se tento stav zvýšil minimálně o 100 procent, bude nutné, abychom toto téma minimálně diskutovali a případně přijímali další opatření," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý v Otázkách Václava Moravce. Podle něj například na zavedení pravidelných kontrol na státních hranicích ale policie nemá kapacity.
V noci na neděli zadržela policie při nočních kontrolách mezinárodních vlaků v Břeclavi 14 nelegálních migrantů. Většinou šlo o Syřany. Byli mezi nimi i tři běženci z Iráku a Somálec. Sdělila to mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Cizince patrně čeká vyhoštění.
V mezinárodním rychlíku z Budapešti zajistili policisté dva Syřany, ve spoji z Vídně dalších 12 mužů. Jedním ze zadržených je i teprve jedenáctiletý chlapec, uvedla mluvčí.
Od páteční noci zadržela policie na jižní Moravě už 35 běženců. Dvě početné skupiny cestovaly autobusem z Vídně do Německa. Policisté je zadrželi při kontrolách v Mikulově. Většinou šlo o uprchlíky z válkou zmítané Sýrie.
"Já bych byl skutečně velmi rád, kdyby vláda tuto situaci plně udržela pod kontrolou, a pro to, aby to tak bylo, tak možná budeme muset posílit naše angažmá na hranicích České republiky, zejména pokud jde o Slovensko a Rakousko," podotkl premiér. Záležet bude na aktuální situaci.
Česko by v případně nutnosti mohlo nasadit i armádu. V tuto chvíli ale není migrační tok podle Sobotky tak silný, aby si vynutil nasazení vojáků, které by s sebou neslo zvýšené náklady.
Ministerský předseda v pořadu také poznamenal, že angažmá arabských zemí proti Islámskému státu nepovažuje za dostatečné. Bez jejich většího zapojení se přitom podle něj situace nedá vyřešit.
Řecké referendum je podle Sobotky alibistické
Referendum, ve kterém budou Řekové rozhodovat o návrzích věřitelů na řešení krize, označil premiér Bohuslav Sobotka za nesmyslné a alibistické. Řekové podle něj nebudou vlastně vědět, o čem mají rozhodovat. Smysl by podle něj mělo, kdyby se všelidové rozhodování uskutečnilo dříve a o konkrétní dohodnuté smlouvě. Grexit, tedy vystoupení Řecka z eurozóny, se podle něj začíná stávat realitou.
"Nepřekvapilo to jenom nás, jako Česká republika jsme angažováni jenom okrajově, ale myslím, že to překvapilo úplně všechny," řekl Sobotka. Podle předsedy vlády se dříve v projevech řeckého premiéra Alexise Tsiprase slovo referendum neobjevilo. Tsipras podle něj udělal vypsáním referenda chybu. "Referendum mělo svůj smysl, dokud na něj byl čas, pokud by se hlasovalo o konkrétní smlouvě s řeckou vládou," dodal Sobotka. Tsiprasův plán, aby řečtí občané rozhodovali o návrzích mezinárodních věřitelů, je podle něj alibistický. Podle něj premiér Tsipras vzal "černého Petra" a "vrazil" ho řeckým občanům.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist