Předsednictvo hnutí ANO v neděli s okamžitou platností zrušilo oblastní organizaci v Ústí nad Labem. Bývalé členy, kteří společně s opozicí odvolali bývalé vedení města, vyzvali ke složení mandátu v zastupitelstvu.

Hnutí to v neděli uvedlo na svém webu. Část zastupitelů ANO odvolala ve čtvrtek vedení složené ze stranických kolegů a hnutí PRO! Ústí. Pak zastupitelstvo zvolilo do vedení města druhou část zástupců ANO a Ústeckého fóra občanů (UFO). Podporu získali i od opozičních ČSSD, KSČM a ODS.

"Chápeme to jako ukázkový puč, od kterého se jako vedení ANO důrazně distancujeme. Část zastupitelů za ANO se kvůli svým zájmům spojila s opozicí, což absolutně odmítáme. Absolutně také odmítáme, aby se lidé volení za hnutí ANO takto chovali ke svým koaličním partnerům a hlavně k obyvatelům Ústí nad Labem, kteří věřili, že kmotrovské časy ve městě mohou skončit," uvedl v prohlášení předseda hnutí Andrej Babiš. Situací v krajské metropoli se chce dál zabývat osobně. 

"Respektujeme krok předsednictva hnutí ANO, rozhodně ale odmítáme to, abychom byli označováni za pučisty. Byli to právě zástupci ANO v bývalém vedení města, kteří za zády členské základny vyjednávali společně s PRO!Ústí o jiných koalicích s cílem zbavit se názorových oponentů," uvedla ve svém prohlášení skupina nově zvolených zástupců ANO ve vedení města, pod nímž jsou podepsáni Věra Nechybová, Renata Zrníková, Yveta Tomková a Pavel Dufek. Kroky bývalého koaličního partnera podporované částí ANO podle nich poškozovaly město Ústí nad Labem. "Všechny kroky bývalého vedení města jsme schopni doložit a v konkrétních případech podáme trestní oznámení," uvádí se v prohlášení.

Zrušení místní organizace znamená, že ani jeden z jejích 29 členů už v tuto chvíli není členem hnutí. Předsednictvo ANO také vyzvalo ty zastupitele, kteří změnu vedení města iniciovali, aby se vzdali mandátu. Odvolaný radní a někdejší šéf ústeckého ANO Pavel Štěpař řekl, že krok vedení hnutí chápe a podporuje ho. "Tady nešlo o vyvrcholení názorových střetů, ale o to, jakým způsobem se ten převrat na magistrátu udál. Absolutně to nemělo nic společného s politickou kulturou, s jakoukoli vnitřní komunikací uvnitř ANO," řekl Štěpař.

Radní Yveta Tomková (ANO), která podpořila odvolání vedení města, řekla, že bývalé vedení chystalo jinou koalici. "Už před několika měsíci chtěla část ANO a PRO! Ústí odvolat své starosty, kteří nesouhlasili s kroky PRO!Ústí. Členové ANO nabízeli koalici i ODS, jejíž podporu teď kritizují," tvrdí Tomková. Vyjednávání s ANO potvrdila zastupitelka ODS Miroslava Lazarová. "Zástupci bývalého vedení města za ANO nám nabízeli koalici části ANO, PRO! Ústí a ODS s tím, že bychom mohli získat post náměstka primátora, člena rady a zástupce ve vedení centrálního městského obvodu," řekla a dodala, že ODS tuto nabídku odmítla. Štěpař tvrdí, že žádná oficiální jednání nebyla. "Pokud jde o UFO a ODS, tak nic takového neprobíhalo, alespoň já o tom nevím," řekl. 

Tomková trvá na tom, že konec koalice byl jediným možným řešením. "Odmítali jsme nesmyslné sociální obchody, návrat agentury pro sociální začleňování, které městu nikdy nic nepřinesly. Nesouhlasili jsme se zadáváním zakázek předem vybraným lidem. Poslední kapkou pro nás bylo, že PRO! Ústí na posledním jednání městské rady přišlo se záměrem nabídnout vysokoškolské koleje ve čtvrti Klíše uprchlíkům. Stalo se to mimo zápis, tedy jednoznačně s účelem tajit to před veřejností," dodala Tomková.

Hnutí ANO bylo v Ústí nad Labem rozštěpené dlouhodobě. Projevilo se to už na začátku roku při schvalování rozpočtu. Prošel návrh upravený podle požadavků opozice.

Související