Úplatky řediteli liberecké nemocnice Luďkovi Nečesanému obviněnému z korupce proudily přes konzultantskou firmu Sarmed, kterou vlastnila jeho manželka Šárka, tvrdí detektivové.

Nečesaný, který údajně uloupil z nemocničních zakázek 24 milionů, však prohlašuje, že nemocnice neměla se společností Sarmed nic společného.

"Sarmed byla samostatná firma bez jediného kontaktu s libereckou nemocnicí, žádné dodávky, fakturace nula. Víc se vyjadřovat nebudu," uvedl Nečesaný pro server Aktuálně.cz. Jeho žena odmítla situaci komentovat.

Sarmed založila Šárka Nečesaná v roce 2009. Za poradenství tehdy utržila zhruba 14 milionů, většinu peněz spotřebovaly osobní náklady: mzdy, odměny či odvody státu. Kdo peníze dostal, není ale možné zjistit. O rok později vyinkasovala společnost 5 milionů, většinu opět spotřebovala. V roce 2011 Nečesaná firmu prodala. Neví se, kdo byli její klienti.

Vyšetřovatelé podpírají stíhání podezřením, že do Sarmedu proudily úplatky za fiktivní poradenství.

Úplatky dali do souvislosti se zakázkami z let 2009 až 2011 na dodávky zdravotnického zboží od společností B. Braun Medical, Medtronic Czechia, MedicCor a NT Medica. Firmy ani jejich manažeři ale podle dostupných informací stíhaní nejsou.

Luďka Nečesaného podržela dozorčí rada liberecké nemocnice ve funkci jejího ředitele s tím, že uznává presumpci neviny.

Nečesaný je přesvědčený o tom, že za obviněním je snaha odříznout ho od financí a zabránit mu v boji za osvobození syna Lukáše, který byl odsouzen k 16 letům vězení za pokus o vraždu kadeřnice. Právníkům Nečesaného se nedávno podařilo dosáhnout u Nejvyššího soudu zrušení rozsudku a vrácení případu k hradeckému soudu.