Luděk Nečesaný, obviněný ve středu z korupce, zůstává ředitelem Krajské nemocnice Liberec. Dozorčí rada se v pátek na mimořádném jednání rozhodla, že ho neodvolá a ani nebude dělat žádné jiné změny v představenstvu. Po jednání to sdělil liberecký hejtman Martin Půta (STAN). Už ve středu dalo Nečesanému důvěru i představenstvo nemocnice.

Mimořádné jednání dozorčí rady se uskutečnilo na žádost majoritního akcionáře, kterým je Liberecký kraj. Nečesaný na něm informoval o svém obvinění. "Ta kauza se nevztahuje k jeho současnému působení ve vedení krajské nemocnice. Dozorčí rada se jednomyslně shodla na tom, že nevidí žádné důvody pro změny v představenstvu nemocnice, já ten názor podporuji, protože naopak současné vedení hospodaření stabilizovalo," doplnil Půta.

Nemocnice je v dobrém stavu, hospodaření za první pololetí vykazuje padesátimilionový zisk. "Nikdo nezpochybňuje právo policie vyšetřovat cokoliv, ale nevidíme žádný důvod dělat na základě toho obvinění nějaké personální změny, ctíme tady jednoznačně presumpci neviny," dodal hejtman.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nečesaného obvinila policie ve středu z přijetí úplatku, hrozí mu pět až 12 let vězení. Spolu s ním obvinili i jeho ženu Šárku, které za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí tři až osm let vězení.

Obvinění souvisí s údajným předražením dvou zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra liberecké nemocnice o 24 milionů korun. Zakázkami z let 2008 až 2009 v celkové hodnotě zhruba 239 milionů korun se policie zabývá na základě trestního oznámení z roku 2012. Nečesaný připravuje proti obvinění s právníkem stížnost.

Na programu pátečního dne byla také dlouho plánovaná valná hromada akcionářů Krajské nemocnice Liberec, kterými jsou vedle Libereckého kraje také města Liberec a Turnov.

"O odvolání ředitele Nečesaného se vůbec nemluvilo, téma jsme vyčerpali ráno na dozorčí radě," řekl Půta, který kraj jako majoritního akcionáře na jednání zastupoval.

Na programu valné hromady bylo mimo jiné schválení roční uzávěrky největší krajské nemocnice za loňský rok, záměr odštěpení části stravovacího provozu do samostatné společnosti KNT Catering nebo spolupráce s Nemocnicí s poliklinikou v Semilech.

Související