Nedávnou kontaminaci vody v Praze 6 nezpůsobily splašky ze slepého kanalizačního ramene, ale průsak z kanalizace, která vede mimo jiné z Ústřední vojenské nemocnice, na čtvrtečním jednání zastupitelstva Prahy 6 to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos.
Několik tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče bylo bez pitné vody od 24. do 28. května. Onemocnělo 4144 lidí, z toho 33 skončilo na lůžku v nemocnici. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže.
"Slepé rameno bylo odpojené, nemohlo být příčinou kontaminace," uvedl ředitel. PVK udělala řadu sedmimetrových sond a následným georadarovým průzkumem našla nestandardní křížení vodovodního a kanalizačního řadu.
"V místě křížení byl průsak odpadní vody do vodovodního potrubí," tvrdí Mrkos. Podle zákona přitom musí být kanalizační potrubí uložena pod vodovodním. "Takové porušení norem jsme v Praze ještě nezaznamenali," uvedl.
O křížení trubek nikdo nevěděl
Kanalizace vedoucí mimo jiné ze střešovické nemocnice pochází z roku 1925, vodovod byl pod ní uložen v roce 1960. "O tom křížení nebyla žádná zmínka ani v projektu, ani v žádných mapách," doplnil Mrkos. Podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka byly vodovod i kanalizace poškozeny zřejmě v důsledku blízkých staveb, mimo jiné stavby tunelového komplexu Blanka a developerského projektu Royal Triangle. Stavaři to ale už dřív odmítli.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Voda byla podle Mrkose znečištěna v pátek 22. května. "Od odpoledních hodin kolovala v Dejvicích kontaminovaná voda," řekl. Vyhodnocení laboratorních testů trvalo 48 hodin. Pražská hygienička Zdeňka Jágrová zastupitelům oznámila, že první podezření na onemocnění dostali hygienici od lékařů v sobotu 23. května v pozdních večerních hodinách.
V průběhu nedělního dopoledne hygienici i PVK kontaktovali magistrát i policii. Jágrová i Mrkos odmítli vyjádření starosty Prahy 7 Ondřeje Koláře (TOP 09), který tvrdí, že o situaci magistrát informovala radnice.
Starosta ve čtvrtek zastupitelům řekl, že bude žádat prošetření situace kolem znečištěné vody a také smluv uzavřených s PVK a firmou Veolia. Podle Mrkose byla sestavena speciální vyšetřovací komise magistrátu, v níž usedli mimo jiné technici a odborníci ze zdravotnictví a hygieny.
Odstávka vody se podle dřívějších odhadů dotkla zhruba 32 tisíc lidí. Starosta ve čtvrtek ale uvedl, že šlo o zhruba 18 tisíc obyvatel Prahy 6.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist