Nedávnou kontaminaci vody v Praze 6 nezpůsobily splašky ze slepého kanalizačního ramene, ale průsak z kanalizace, která vede mimo jiné z Ústřední vojenské nemocnice, na čtvrtečním jednání zastupitelstva Prahy 6 to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos.

Několik tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče bylo bez pitné vody od 24. do 28. května. Onemocnělo 4144 lidí, z toho 33 skončilo na lůžku v nemocnici. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže.

"Slepé rameno bylo odpojené, nemohlo být příčinou kontaminace," uvedl ředitel. PVK udělala řadu sedmimetrových sond a následným georadarovým průzkumem našla nestandardní křížení vodovodního a kanalizačního řadu.

"V místě křížení byl průsak odpadní vody do vodovodního potrubí," tvrdí Mrkos. Podle zákona přitom musí být kanalizační potrubí uložena pod vodovodním. "Takové porušení norem jsme v Praze ještě nezaznamenali," uvedl.

O křížení trubek nikdo nevěděl

Kanalizace vedoucí mimo jiné ze střešovické nemocnice pochází z roku 1925, vodovod byl pod ní uložen v roce 1960. "O tom křížení nebyla žádná zmínka ani v projektu, ani v žádných mapách," doplnil Mrkos. Podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka byly vodovod i kanalizace poškozeny zřejmě v důsledku blízkých staveb, mimo jiné stavby tunelového komplexu Blanka a developerského projektu Royal Triangle. Stavaři to ale už dřív odmítli.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Voda byla podle Mrkose znečištěna v pátek 22. května. "Od odpoledních hodin kolovala v Dejvicích kontaminovaná voda," řekl. Vyhodnocení laboratorních testů trvalo 48 hodin. Pražská hygienička Zdeňka Jágrová zastupitelům oznámila, že první podezření na onemocnění dostali hygienici od lékařů v sobotu 23. května v pozdních večerních hodinách.

V průběhu nedělního dopoledne hygienici i PVK kontaktovali magistrát i policii. Jágrová i Mrkos odmítli vyjádření starosty Prahy 7 Ondřeje Koláře (TOP 09), který tvrdí, že o situaci magistrát informovala radnice.

Starosta ve čtvrtek zastupitelům řekl, že bude žádat prošetření situace kolem znečištěné vody a také smluv uzavřených s PVK a firmou Veolia. Podle Mrkose byla sestavena speciální vyšetřovací komise magistrátu, v níž usedli mimo jiné technici a odborníci ze zdravotnictví a hygieny.

Odstávka vody se podle dřívějších odhadů dotkla zhruba 32 tisíc lidí. Starosta ve čtvrtek ale uvedl, že šlo o zhruba 18 tisíc obyvatel Prahy 6.