Pražský dopravní podnik zrušil výběrové řízení na ostrahu majetku a bezpečnostní služby za zhruba 400 milionů korun, které vypsal v roce 2013. Informaci potvrdil mluvčí podniku Jiří Štábl. Podnik chystá novou soutěž. Občanská sdružení dlouhodobě tvrdí, že zakázka byla připravena tak, aby ji získala jedna konkrétní firma. Dopravní podnik to ale popřel.

Výběrové řízení na ostrahu majetku zrušilo vedení podniku jednou už v roce 2012. Před několika dny ukončilo i následující tendr, tentokrát z poloviny roku 2013.

Smlouva mimo jiné na ochranu proti vandalům a sprejerům měla být uzavřena na tři roky za 380 milionů bez DPH.

"Veřejná zakázka byla vypsána s velmi rozsáhlým plněním a v průběhu jednání bylo zjištěno, že aktuální potřeby dopravního podniku se odlišují od potřeb původně předpokládaných," uvedl Štábl. Podnik proto připraví nové zadání.

Podmínky výběrového řízení z roku 2013 zpochybnilo občanské sdružení Kverunlant, podle kterého se mohl přihlásit jen držitel přesně specifikovaného certifikátu na vysílačky. "A ten byl v republice jen jeden - a podle všeho byl s dopravním podnikem předem dohodnutý," tvrdí ředitel sdružení Vojtěch Razima.

Také organizace Acta non verba již dříve upozornila, že podmínky soutěže jsou "šité na míru" jedné firmě. Prý šlo o společnost KonekTel. Mluvčí dopravního podniku se proti tomu ohradil. "Průběh zadávání byl plně transparentní a souladný se zákonem o veřejných zakázkách," řekl.

Dopravní podnik se roky vypořádává s podezřelými a nevýhodnými smlouvami z minulosti. Finančně jej tíží některé nevypověditelné smlouvy, třeba na nákup nízkopodlažních tramvají za miliardy.