Ústecký krajský soud začal v pondělí projednávat kauzu bývalé zdravotní sestry Věry Marešové, která je obžalovaná z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Marešová se podle právního zástupce rodiny poslední údajné zavražděné pacientky stylizuje do role oběti.

Pacienty jednotky intenzivní péče podle obžaloby zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Motivací bylo prý to, aby si ulehčila práci. Ženě hrozí až doživotní vězení.

Před soudem Marešová svou vinu odmítla. "Chci důrazně odmítnout, že bych zmíněné trestné činy spáchala. Můžu s čistým svědomím říct, že jsem během svého života nikomu neublížila," prohlásila u soudu.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Hlavní líčení je zatím naplánované na dva týdny, řekla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová. Vraždy se podle obžaloby odehrály na jednotce intenzivní péče interního oddělení Lužické nemocnice. Všechny oběti byly vysokého věku a potřebovaly neustálou péči. Do krevního oběhu sestra všem podle státního zástupce vpravila draslík.

"Čímž vědomě na základě svých odborných znalostí způsobila rozvrat vnitřního prostředí, který měl za následek poruchy srdečního rytmu, takzvanou komorovou tachykardii s následnou zástavou srdeční činnosti a smrt," píše státní zástupce v obžalobě. Podle informací znalci u sestry neodhalili žádnou duševní nemoc nebo poruchu. Státní zástupce tvrdí, že si chtěla ulehčit v práci.

Související