Metody ministra financí Andreje Babiše (ANO) vůči poslanci ČSSD Ladislavu Šinclovi podle sociální demokracie připomínají praxi bývalé Státní bezpečnosti (StB). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil ve čtvrtek Babišovo chování za zcela nepřijatelné a bezprecedentní.

Svolal kvůli němu koaliční radu. Ta se shodla, že by se Babiš měl sejít s poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem a spor si vyjasnit. Po jednání koaliční rady to řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Babiš poté pro ČT řekl, že se se Šinclem setká, ale omlouvat se mu nehodlá.

ČSSD chce, aby se Babiš, který Šincla údajně zastrašoval, omluvil veřejně. Ministr financí však napsal v SMS zprávě, že se v žádném případě neomluví. Poslanec prý o něm a jeho zájmech v debatě o pojišťovnictví lhal. "Žádnou složku jsem neměl, ale desky zákonů, které jsem měl číst v Senátu. Na nich jsem měl pár listů článků z médií," tvrdí. Čerpal prý například z Hospodářských novin, Mladé fronty Dnes nebo Haló novin.

"Je to pro mne nedůvěryhodný člověk, který s mým bývalým náměstkem (Martinem) Prosem prosadil změnu postoje ministerstva financí vůči vládou schválenému návrhu zákona za mými zády, bez mého vědomí," poznamenal také na adresu Šincla.

Šincl v úterý ve sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš další den obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce a údajně Šincla zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Ministr musí ve své práci strpět kritiku představitelů parlamentu i občanů a nemůže na ni reagovat metodami, které připomínají nechvalnou praxi bývalé komunistické Státní bezpečnosti. Parlament je oprávněn kontrolovat jak činnost vlády, tak ministerstva financí," uvedla ve čtvrtek v prohlášení ČSSD.

Kvůli konfliktu Babiše se Šinclem se ve čtvrtek sešli nejvyšší představitelé sociální demokracie a poslanecký klub strany. "Chování ministra financí vůči poslanci Šinclovi pokládám za bezprecedentní a zcela nepřijatelné. Po dnešním jednání politického grémia a poslaneckého klubu ČSSD proto svolávám jednání koaliční rady," oznámil po jednání ČSSD premiér.

"Nemyslím si, že se jedná o nějaký koaliční spor," upozornil poté Sobotka. "Jde o způsob, jak bude fungovat parlamentní demokracie v této zemi," dodal.

Ladislav Šincl

Ladislav Šincl vystudoval národohospodářskou fakultu na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Do roku 1992 byl odborným referentem v Poldi Kladno. Dále působil jako jednatel pobočky banky IPB v Karviné a následně jako ředitel IPB Pojišťovny.

Od roku 2002 do roku 2006 byl prvním náměstkem karvinského primátora.

Do Poslanecké sněmovny byl v roce 2006 zvolen za Moravskoslezský kraj. V současnosti je mimo jiné místopředsedou rozpočtového výboru a členem výboru pro životní prostředí.

 

"Pokud by ČSSD takové chování Andreje Babiše přešla či tolerovala, vytvořila by tak precedent, v jehož důsledku by prostřednictvím podobného zastrašování mohla být umlčena jakákoliv demokratická kritika ministra financí, jenž je navíc současně i významným podnikatelem a majitelem řady médií, což již samo o sobě značně oslabuje možnost jeho veřejné kritiky," uvedla strana dále v prohlášení.

Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka "něco podobného sněmovna nezažila".

Poslanecký klub strany Šinclovi doporučil, aby se kvůli nátlaku, který na něj prý činil Andrej Babiš, obrátil na mandátový a imunitní výbor sněmovny. Ten by pak věc prošetřil.

"Mým osobním úmyslem nebyla takováhle věc, ale dnes na klubu bylo dohodnuto, že bych měl učinit podnět na mandátový a imunitní výbor. Osobně za mě je to dost jedno, protože tím výstupem pan ministr pro mě docela lidsky klesl," uvedl sám Šincl. "Já jsem nikdy nevěřil těm spekulacím kolem jeho minulosti, ale když mi předvedl to, co mi předvedl, tak si tak říkám, že možná," poznamenal.

Na Babišova slova již reagoval i předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který je prý šokován Babišovým chováním. Nepovažuje věc ale za koaliční spor. "Jde o princip komunikace poslance a člena vlády," dodal.

"Dnes je již zcela lhostejné, jak dopadne v Bratislavě Babišův soud o evidenci ve svazcích StB. Styl práce a kvalita výcviku byly potvrzeny v politické praxi," poznamenal k tomu na Facebooku Miroslav Kalousek (TOP 09) v narážce na ministrův spor o jeho evidenci ve svazcích Státní bezpečnosti.

Šincl při úterním jednání Sněmovny kritizoval ministerstvo financí kvůli postoji k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění. Poznamenal, že rozpočtový výbor jeho návrh podpořil a ministerstvo s tím víceméně souhlasilo, ale pak svůj postoj začalo měnit. Šincl naznačoval, že za výhradami ministerstva by mohly být obchodní zájmy ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. Grémium ČSSD ve čtvrtek pozměňovací návrh Šincla podpořilo.

Ve středu se kvůli novele zákona o pojišťovnictví sešlo několik koaličních poslanců, včetně Šincla a Babiše, a představitelů ministerstva financí. "Byl jsem připraven vyslechnout si argumenty, proč ministerstvo změnilo svůj původně kladný postoj k návrhu. Nerozumím tomu, že předseda ANO dal před věcnou diskusí přednost vytahování pomluv a zastrašování, které fakticky bylo vydíráním," sdělil Šincl.

"Naprostým vrcholem bylo, když Babiš otevřel složku nadepsanou mým jménem a začal citovat směs domněnek a pomluv, týkajících se mých předešlých zaměstnání, majetkových poměrů, a dokonce i mé rodiny," doplnil.