Hlavní město Praha zaplatí právníkům dalších 500 tisíc korun za poradenství týkající se kauzy Škodova paláce. Radní v úterý vybrali společnost Ernst & Young. Vyplývá to z usnesení. Nedávno přitom po peripetiích zvolili v řadě už čtvrtou právní kancelář, která bude město zastupovat v soudním sporu o nájemném v paláci.

Opozice postup radních kritizuje. Poukazuje na množství podobných zakázek, které město v posledních měsících s právními kancelářemi uzavřelo.

Praha se s firmou Copa Retail už řadu měsíců soudí kvůli výši nájemného za Škodův palác, kde sídlí magistrátní úředníci. Pozornost vyvolal především postup koalice při volbě právníků.

První kanceláři město smlouvu vypovědělo. Druhou smlouvu Praha odvolala po skandálu s e-mailovou komunikací primátorky Adriany Krnáčové (ANO) s šéfkou Copa Retailu. Třetí pak kvůli nedůvěře vůči klientovi odmítla sama vybraná kancelář.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle opoziční ODS koalice za více než půl roku uzavřela s právníky přes 50 smluv do 1,9 milionu korun. "Čistě teoreticky tak město může utratit přes 100 milionů korun," tvrdí předseda pražské ODS Filip Humplík s tím, že většinou nejsou zakázky vyčerpány v plné míře.

"Celý proces je neprůhledný, není jasné, kolik hodin advokátní kanceláře odpracují a za jakou činnost si fakturují. Město tak pokračuje v praxi, že si na banální případy najímá externí advokátní kanceláře," řekl Humplík.

"Pokud jde o zadávání veřejných zakázek, zejména na právní služby, je rada nejen vrcholně netransparentní, ale zejména naprosto chaotická," myslí si předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Podle něj nemá analýza smluv s Copa Retailem význam.

"Je to přece sotva dva týdny, kdy si město po neuvěřitelných peripetiích vybralo za právní zástupce kancelář Císař, Češka, Smutný a ti si samozřejmě analýzu smlouvy musí udělat sami, protože jinak by nemohli město úspěšně zastupovat," tvrdí Novotný.

Město za Škodův palác vyplatilo asi už 1,5 miliardy korun. Soud dvakrát žalobu města zamítl. Nájemní smlouvu Praha uzavřela v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a ve Škodově paláci od roku 2006 sídlí většina magistrátních úředníků. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy korun.

Související