Jeden z nejvýznamnějších českých vědeckých grantů - Akademickou prémii - dostanou chemik Michal Hocek a genetik Michal Pravenec. Oba mezinárodně uznávaní vědci se věnují výzkumu, který v budoucnu přispěje k léčbě nemocí. Finanční prémii jim udělí Akademie věd ČR. Každý z vědců bude díky tomu moct šest let čerpat až třicet milionů korun na výzkum. Peníze jim pomohou vytvořit kvalitní podmínky pro jejich vědecké týmy a zároveň se udržet v silné zahraniční konkurenci. Prestižní ocenění ve středu v Praze předá laureátům předseda AV ČR Jiří Drahoš.

Bioorganický chemik Hocek z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) plánuje důkladně prostudovat nově objevené skupiny nukleosidů s protinádorovými účinky a studovat nové typy chemicky pozměněných nukleových kyselin pro využití v diagnostice. Genetik Pravenec z Fyziologického ústavu chce naopak objasnit, jak nadměrné užívání soli souvisí s vysokým krevním tlakem.

Pětačtyřicetiletý Hocek byl loni jmenován profesorem Univerzity Karlovy. "Prémie mě těší hodně. Podařilo se mi v minulých letech postavit výbornou mezinárodní skupinu složenou ze studentů a mladých vědců z devíti zemí. Pokrýváme poměrně širokou škálu metodik, kterou na své mezioborové projekty potřebujeme," řekl.

Se svým dvaadvacetičlenným týmem zkoumá stavební kameny pro nukleové kyseliny, které chemicky modifikuje. Studuje tak biologickou aktivitu látek, jež se mohou použít pro vývoj potenciálních léčiv. S Akademickou prémií bude mít podle svých slov jistotu, že svou skupinu bude dále rozvíjet. Jen z grantů ji v tuto chvíli prý uživit nemůže.

"Podařilo se nám dostat do světové špičky v oboru bioorganické chemie nukleových kyselin. Ale moji největší konkurenti z Německa, Británie nebo USA mají početnější skupiny. Akademická prémie je pro mě v tuto chvíli opravdu kruciální, abychom udrželi krok," uvedl Hocek.

Dvaašedesátiletý Pravenec je na Fyziologickém ústavu vedoucím oddělení genetiky modelových onemocnění. Patří k mezinárodně uznávaným vědcům v oblasti genetiky komplexních znaků u zvířecích modelů. V rámci projektu, který byl podmínkou pro získání prémie, chce testovat hypotézu, jakým způsobem nadbytek soli způsobuje hypertenzi.

Pravencův tým je osmičlenný. "Akademická prémie je pro mne velikou poctou," komentoval vědec, který působí také na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Pravenec ve své laboratoři na zvířecích modelech zkoumá, jaké genetické varianty způsobují běžné choroby, jako je například vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Peníze využije i na zakoupení unikátního měřicího systému.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist