Fakultní nemocnice na Bulovce přijala pacienta, u kterého existuje riziko nákazy koronavirem MERS. Pacient byl v Jižní Koreji a po návratu dostal rýmu a horečku. Přivolal proto záchrannou službu a s ohledem na pobyt v Koreji byl umístěn do karantény, uvedl na brífinku ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

"Jedná se o muže, tuším ročník 1989, který se 30. května vrátil z turistického pobytu v Koreji. Dne 14. června dostal rýmu, 16. června dostal teploty, které byly pod 38 stupňů Celsia. Zavolal zdravotnickou záchrannou službu a s ohledem na pobyt v Koreji byl převezen na infekční kliniku a umístěn do bioboxu," popsal ministr.

Příznaky jsou podle Němečka i hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty nespecifické. Další kroky budou následovat až po výsledcích prvních testů. Ty by měly být ve středu dopoledne, doplnil Němeček.

"Aktuálně jsme přijali pacienta s podezřením na MERS. Momentálně je v izolaci v bioboxu na infekční klinice, která je zamčená a izolovaná, takže dalším pacientům nic nehrozí. Lékaři nastavili krizový stav, to znamená vzali si obleky, odebrali vzorky a Státní zdravotní ústav je v tuto chvíli analyzuje," řekl pro iHNed.cz mluvčí nemocnice Martin Šalek.

"Bezpečnostní mechanismy v Jižní Koreji jsou na zcela jiné úrovni než v Africe, odkud se šířila ebola. Nemusíme proto přijímat tolik opatření," uvedl také Valenta.

V západní Africe tehdy nefungovalo vyhledávání lidí, kteří přišli s nakaženými do styku. Nebyl tam ani screening na letišti, jako je v Koreji, přiblížil Valenta.

Hygienik uvedl, že na letišti platí už určitá opatření. K dispozici jsou tam i informační letáky. Prostory, kudy přicházejí cestující z linek z Koreje, se vždy hned uklízejí a desinfikují.

Týká se to i toalet. Zdravotníci jsou ve spojení také s korejským velvyslanectvím, dodal Valenta. Zpřísnění či přidání dalších opatření se podle něj zatím neplánuje.

Podezření na nákazu u Jihokorejce, který byl hospitalizován o víkendu na Slovensku, už testy vyloučily. Od května, kdy nákaza v Koreji propukla, zemřelo podle nejnovější bilance 19 pacientů a 154 lidí se virem infikovalo. 121 z nich je stále v nemocničním ošetření.

Doposud jsou mezi nakaženými v naprosté většině lidé, kteří měli kontakt s nemocnými. U nemocných v Koreji mírně převládají muži nad ženami, což je charakteristický rys choroby.

Vakcína proti viru neexistuje

Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit. Korejské ministerstvo informovalo, že dvě tamní nemocnice zahájily experimentální léčbu pacientů trpících MERS. Spočívá v injekčním podávání krevní plazmy odebrané uzdravujícím se pacientům.

Léčba pomocí krevní plazmy byla s jistými pozitivními výsledky využívána i u vážně nemocných pacientů trpících onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které způsobuje koronavirus z téhož kmene jako MERS a které si v roce 2003 vyžádalo na 800 obětí.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé a kde od té doby nákaze podlehlo na 450 lidí. Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu.

Světová zdravotnická organizace svolala kvůli šíření viru MERS na úterý do Ženevy mimořádnou schůzi.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist