Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig koncem června skončí ve své funkci. Předseda soudu Petr Šámal v pátek řekl, že ho odvolá kvůli dvěma nedávným incidentům – jeden má rasistický podtext, ve druhém jde o zbraň. Knötig podle svých slov odchází po vzájemné dohodě. 

Důvodem je podle něj zřejmě jeho vyjádření o Romech jako o "cikorkách". Knötig v pátek řekl, že nechce soud stavět do negativního světla. Mluvčím soudu byl od roku 2007.

Ve čtvrtek přišel týdeník Respekt s informací, že se Knötig zúčastnil diskuse na sociální síti, kde nazval Brňany koupající se v kašně "cikórkami". A hned v pátek server Centrum nezávislé investigace (CNI) publikoval snímek, na kterém mluvčí pózuje v budově soudu s brokovnicí v rukách.

Knötig se v obou případech hájí: na diskusi nevidí nic špatného a brokovnice podle něj byla jen atrapa.

Komentář smazal

Rasistická diskuse se týkala fontány, kterou radnice v Brně nechala postavit před Janáčkovým divadlem. V minulých horkých dnech se v ní koupaly děti a navštívili ji i Romové.

Knötigův kamarád Jaroslav Rác dal poté fotku romské rodiny na Facebook a okamžitě se pod ní rozjela vulgární a rasistická diskuse. Sám Knötig pak spolu s povzdechem "Cikórky, samý cikórky" navrhl následující: "Stačilo by tam nechat jednu hlídku, ať je vyhání a přitom strážníci mohou hlídat i okolí.“

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Krátce poté, co si příspěvku mluvčího Nejvyššího soudu lidé všimli, svůj příspěvek smazal.

Svých slov ale nelituje. Týdeníku Respekt řekl, že "cikórky" jsou slangový výraz, který se v Brně standardně používá, a rasistické komentáře ostatních lidí si prý nepamatuje. "Nechtěl jsem, aby se o tom debatovalo," vysvětloval, proč svůj komentář smazal.

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal hned Respektu oznámil, že chce Knötigovy přešlapy řešit. "Jsem zděšený, že se náš tiskový mluvčí účastní takových zjevně rasistických diskusí," řekl. Později řekl, že Knötiga odvolá.

Knötig: byla to jen atrapa

CNI na svých stránkách také upozornilo na fotografii mluvčího s pumpovací brokovnicí. Snímek byl pořízen v budově soudu, přitom nošení zbraní je v ní zakázáno.

Knötig si podle CNI vyvěsil fotografii s komentářem "Neprojdou" a zobrazením lebky na svůj facebookový profil na konci loňského roku.

"To byla maketa, to nebyla zbraň," řekl Knötig CNI. "Kolega kolem projížděl, tak mi ukázal, že má maketu. To byla čistě nadsázka, to nebylo proti nikomu ani ničemu," dodal.