Novým předsedou Svazu měst a obcí je starosta Kyjova a někdejší ministr pro místní rozvoj (MMR) František Lukl. Ve funkci nahradil Dana Jiránka, který svaz vedl od roku 2011.

František Lukl získal 67 hlasů, pro druhého kandidáta – primátora Plzně Martina Zrzaveckého – hlasovalo 32 měst a obcí, které jsou členem rady.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Jako předseda bych chtěl využít zkušenost z obcí, starostování i ministerské z MMR. Chci rozvíjet dobrou a silnou pozici svazu jako respektovaného partnera vlády ČR a parlamentu. Rovněž budu podporovat profesionalizaci svazu tak, aby obce cítily benefit, pokud jsou jeho členem," řekl Lukl ve svém nominačním projevu.

Podle něj je nutné mezi sebou více komunikovat. "Síla svazu je v tom, že tu jsou tři komory – statutárních měst, měst a obcí, které se podporují," dodal.

František Lukl: V čerpání evropských dotací jsme pátí nejhorší - čtěte ZDE

Lukl v čele svazu nahradil bývalého kladenského primátora Dana Jiránka, který už znovu nekandidoval. Jiránek ovšem zůstane výkonným ředitelem svazu.

Nová stočlenná rada má také projednat akční plán s prioritami, které svaz schválil na květnovém sněmu v Olomouci. Mezi nimi je například financování výkonu státní správy či dostupné veřejné služby.

František Lukl

Datum a místo narození: 30. října 1977, Kyjov

Vzdělání: absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity (PF MU) v Brně (2001), získal titul MPA ve společném programu PF MU a britské Nottingham Trent University (2010)

Dosavadní funkce: starosta města Kyjova (od února 2005; starostou zůstal i během působení ve vládě, městu věnoval jeden den v týdnu), místopředseda Svazu měst a obcí (SMO; od 2011)

Kariéra: začínal jako vedoucí právního oddělení přednosty hodonínského okresního úřadu (2001-2002), od ledna 2003 vedl dva roky kancelář starosty Kyjova, od února 2005 je zastupitelem za Sdružení nestraníků a starostou města Kyjova; od července 2013 do ledna 2014 byl ministrem pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka; ve volbách v roce 2013 vedl jako nestraník kandidátku Strany práv občanů - zemanovců v Jihomoravském kraji

Rodina: svobodný

Související