Armáda chce snížit některé zdravotní požadavky pro vstup do svých řad nebo do aktivních záloh. Připravuje proto změnu příslušné vyhlášky, řekl na čtvrtečním sněmovním výboru pro obranu ředitel armádní sekce rozvoje a plánování schopností Pavel Adam. Slibuje si od toho zlepšení náborů. Do armády by nyní třeba mohli vstoupit lidé s lehkou sennou rýmou nebo s mírnou poruchou štítné žlázy.

Armáda by mohla mít vrtulníky od Korejců. Možná se zapojí do miliardového tendru - čtěte ZDE

"Tím největším sítem nejen pro vojáky z povolání, ale samozřejmě i pro aktivní zálohy, je v současné době systém zdravotních prohlídek," řekl Adam. Skončí u nich podle něj až 60 procent zájemců o službu u armády a až 70 procent lidí, kteří by rádi sloužili u aktivních záloh. Poznamenal, že je na zvážení, jestli za těmito čísly je stav současné populace a zdravotní stav jedinců, nebo je to problém vyhlášek. "To ukáže až čas," poznamenal.

Změny kritérií se dotknou

- mírné poruchy štítné žlázy

- poruchy metabolismu bilirubinu, zvyšuje se přípustná zjištěná laboratorní hranice

- lehčí projevy senné rýmy

- některé stomatologické anomálie

- zhojené žaludeční vředy

- anatomicky zhojené nemoci trávicí soustavy

- atopický ekzém bez kožních projevů v posledních deseti letech

- zhojené stavy močové soustavy

- ojedinělé patologické laboratorní nálezy v moči nebo krvi

Generální štáb proto podle něj po několika diskusích s lékaři dospěl k názoru, že příslušnou zdravotní vyhlášku novelizuje a v devíti oblastech zmírní posudková kritéria. "To by svým způsobem mohlo umožnit zvýšení počtu náborů," řekl Adam. Poznamenal, že nevidí důvod, proč by se do armády nemohl dostat člověk se zdravotním omezením, které mu nebude při výkonu konkrétní pozice vadit. Taková situace je u vojáků, které zdravotní potíže zastihly již v uniformě.

Mluvčí generálního štábu Jan Šulc na dotaz médií uvedl, že zmírnění posudkových kritérií se bude týkat třeba mírných poruch štítné žlázy, některých stomatologických anomálií, lehčích projevů senné rýmy, zhojených žaludečních vředů nebo třeba atopického ekzému bez kožních projevů v posledních deseti letech. 

Vyhláška by měla být přijata v souvislosti s širší brannou legislativou, kterou tvoří tři důležité zákony. Ty například znovuzavádějí odvody (ne prezenční službu) nebo zatraktivňují příslušnost v aktivních zálohách. Zákony nyní míří do sněmovny. Patrně se dočkají několika změn. Ministr obrany Martin Stropnický ve čtvrtek na výboru avizoval, že poslancům předloží pět změn. Mluví se například o tom, že by mohly být zmírněny povinné odvody žen, které navrhovaný zákon nově zavádí.