Krajský soud ve Zlíně ve čtvrtek uložil Radku Březinovi 16 měsíců vězení za ukrývání zbraní v jedné z budov bývalého areálu Svitu ve Zlíně. Zmírnil tak trest zlínského okresního soudu, který v dubnu poslal Březinu za mříže na dva roky, obžalovaný se ale proti rozsudku odvolal.

Březina je údajně šéfem lihové mafie, která stát zřejmě připravila o 6,7 miliardy korun. Za nedovolené ozbrojování mu hrozilo až pět let vězení. Rozsudek je pravomocný.

Březina tvrdil, že mu zbraně v 90. letech dal do zástavy za půjčku nějaký Jugoslávec. Soud tuto trestnou činnost pokládá za vysoce společensky nebezpečnou.

Nepodmíněný trest uložil s odkazem na závažnost skutku i dlouhou dobu jeho páchání.

Okresní soud ale podle krajského chybně ukládal trest jako souhrnný i za podmíněné odsouzení za nepřímé úplatkářství z loňska, kdy Březina dostal v Ostravě osm měsíců s odkladem na 15 měsíců za pokus uplatit dozorce vazební věznice. Z tohoto důvodu krajský soud zmírnil původní dvouletý trest na 16 měsíců.

Policie loni v únoru ve 45. budově průmyslového areálu, která patří Březinovu otci, našla plně funkční samopal, brokovnici a pistoli ráže devět milimetrů. K tomu skříňový trezor ukrýval 1129 nábojů, tlumič hluku výstřelu a asi 700 gramů trhaviny semtex s rozbuškami. Podle státního zástupce neměl Březina k držení žádné ze zbraní povolení.

Podle rozsudku je přechovával zhruba od roku 1993 do 20. února 2014. Několikrát je přesunoval; byly v sídle společnosti Morávia-Chem v Hrobicích na Zlínsku, kterou ovládal Březina, v garáži domu jeho prarodičů v části Zlína Štípa a poté v 65. a 45. budově továrního areálu ve Zlíně.

Březina tvrdil, že Jugoslávci v roce 1993 či 1994 půjčil 50 000 korun na úrok deset či patnáct procent. Do zástavy si od něj prý tehdy vzal automobil v hodnotě 70 000 až 80 000 korun. Jugoslávec mu ale údajně říkal, že auto potřebuje k dokončení obchodu na cestu do zahraničí, a místo něj mu do zástavy dal zbraně v dřevěné bedně a další věci. Březina prý nečekal, že mu zůstanou. To, že je vzal do zástavy, označil za chybu.

Zbraně prý pro něj byly přítěží. U soudu řekl, že je nikdy nepoužil, nestřílel s nimi a ani prý nebyly na jeho příkaz použity. Od roku 1997 je navíc údajně nedržel v ruce. Zbavit se jich ale nedokázal, neboť se údajně bál, že budou použity někým jiným, nebo by se on sám dostal do problémů, pokud by je odnesl na policii. Policie nezjistila, že se zbraněmi byl spáchán trestný čin.

Březinův advokát žádal zproštění obžaloby, neboť se podle něj neprokázalo, že zbraně držel Březina. Proti rozsudku zřejmě podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Obhájce u okresního soudu navrhoval i zastavení trestního stíhání pro neúčelnost.

Březinovi podle něj u olomouckého krajského soudu hrozí trest v sazbě pět let až třináct let a čtyři měsíce vězení.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Soud se od loňského května zabývá obžalobou týkající se skrytých zásob lihu, kterou spojil a od prosince projednává spolu s obchody s nelegálním lihem, při nichž osm obžalovaných údajně připravilo stát na daních o 6,7 miliardy korun.