Končícího ministra školství Marcela Chládka nahradí náměstkyně ministra pro lidská práva Kateřina Valachová, informoval premiér Bohuslav Sobotka.

Kandidátku v pátek odpoledne navrhl prezidentovi. Miloš Zeman již dříve avizoval, že se bude chtít s Chládkovou nástupkyní před jmenováním nejdříve sejít. "Nemám ale informace, že by paní Valachovou nechtěl jmenovat," dodal Sobotka.

Premiér na Valachové ocenil, že dříve pracovala v kanceláři ombudsmana. "Zná velmi dobře prostředí v Parlamentu a více než rok byla klíčovou součástí přípravy většiny vládních návrhů zákonů, včetně těch, které předkládalo ministerstvo školství. Znám ji jako vzdělaného, dynamického a velmi pracovitého člověka," uvedl premiér.

Osmatřicetiletá Valachová je vystudovaná právnička, která je nyní náměstkyní pro legislativu ministra Jiřího Dienstbiera. Školství se ale nikdy nevěnovala. Přesto porazila druhého vážného kandidáta - prorektora Karlovy univerzity Stanislava Štecha, a to právě díky zkušenostem v politickém prostředí.

Od Valachové Sobotka očekává, že v krátké době stabilizuje personální situaci na ministerstvu. Má se soustředit na novelu zákona o vysokých školách, připravit reformu financování regionálního školství a řešit inkluzivní vzdělávání či evropské fondy.

"Prioritou je zlepšit fungování technického a středního odborného školství v návaznosti na potřeby trhu práce a dokončit novou koncepci financování českého sportu," dodal premiér.

Prezident také v pátek podepsal Chládkovo odvolání. Sám Chládek po čtvrtečním setkání s prezidentem tvrdil, že ho Zeman odvolat nechtěl a musel ho přesvědčovat.

"Já jsem pana prezidenta požádal, aby tento návrh přijal. Zatím nevím, kdy k podepsání dojde, domnívám se, že by to mohlo být během zítřka," uvedl Chládek po schůzce na Hradě.

Premiér nepředpokládá, že by mělo ze strany prezidenta dojít k nějakým odkladům nebo k nějakému zdržování. Chládek končí kvůli podezření, že šikanuje své podřízené na ministerstvu a chová se nevhodně k ženám.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist