Ministryní školství by mohla být expertka na správní právo Kateřina Valachová. Nynější náměstkyně ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera je hlavní favoritkou. Že má dobré šance post získat, potvrdily i zdroje HN a Aktuálně.cz.

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že dosavadního ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) odvolá. Chládek to ve čtvrtek řekl novinářům po schůzce s prezidentem na Pražském hradě. Na začátku schůzky přitom podle ministra Zeman návrh na odvolání přijmout nechtěl.

Chládek také ujistil, že od oznámení o svém konci v čele ministerstva neudělal žádné personální změny a ani je ve zbytku svého úřadování neplánuje. Znovu odmítl nařčení z nevhodného chování k podřízeným. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Valachová, která momentálně nezvedá telefon a v minulých dnech se k případné nominaci nechtěla vyjadřovat, vystudovala právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a ve své závěrečné práci se věnovala problémům stavebního řádu.

Krátce působila na brněnském magistrátu, v letech 2003 až 2012 pracovala v kanceláři ombudsmana - nejprve jako vedoucí analytického oddělení, pak jako šéfka právního odboru. Před nástupem do Dienstbierova týmu řídila legislativní odbor v Senátu.

Na Úřadu vlády dostala na starost hlavně přípravu zákona o státní službě, který začal platit od letošního ledna. Podílela se také na výběru superúředníka, tedy náměstka ministra vnitra, který na chod vládní administrativy dohlíží. Tím se nedávno stal Josef Postránecký.

Jiří Dienstbier se k jejímu případnému odchodu nechtěl vyjadřovat. Na dotaz, co by pro něj znamenal odchod klíčové náměstkyně, odpověděl pouze: "Všechno je řešitelné."

I když se původně hovořilo o řadě kandidátů na ministra, rozhodoval premiér Bohuslav Sobotka v posledních dnech především mezi dvěma – Valachovou a prorektorem Univerzity Karlovy Stanislavem Štechem. Pro Valachovou přitom mohlo hrát i to, že by se stala druhou ženou za ČSSD v současné vládě. Strana dlouhodobě prosazuje větší zastoupení žen v politice.

Marcela Chládka chce Sobotka odvolat, protože podle něj nesplňuje přísné nároky na výkon funkce. Odvolání ministra navrhl na konci minulého týdne v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců na úřadu. Chládek ji popírá a z útoku na svou osobu obviňuje šéfa hnutí ANO a vicepremiéra Andreje Babiše.

Chládek podle svých slov ve čtvrtek prezidenta přesvědčil, aby jeho odvolání přijal. "Schůzka s prezidentem trvala hodinu a půl. Začala tím, že pan prezident řekl, že nechce přijmout návrh na mé odvolání," sdělil po setkání Chládek. "Já jsem pana prezidenta požádal, aby tento návrh přijal," uvedl také.

Prezidentovi pak vyložil čtyři hlavní důvody, proč o to žádá. Nechce prý poškodit vládu ani sociální demokracii a podporuje stabilitu ve školství. Za čtvrtý důvod označil svou rodinu. Hlavu státu nakonec přesvědčil. "Pan prezident bude i pana premiéra informovat o tom, že vyhoví jeho žádosti," poznamenal.

Kateřina Valachová

Datum narození: 15. září 1976

Vzdělání: Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (2001), doktorský studijní program (správní právo) absolvovala tamtéž v roce 2006.

Současná pozice: náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera (od února 2014), ředitelka Sekce Legislativní rady vlády (od 2014).

Předchozí kariéra: právnička na Magistrátu města Brna (2001-2002); vedoucí analytického oddělení Kanceláře veřejného ochránce práv (2003-2004); vedoucí právního odboru Kanceláře veřejného ochránce práv (2004-2012); ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu (2013-2014).

Ostatní:

- Specializovala se na ústavní a správní právo.

- Letos byla členkou komise pro výběr náměstka pro státní službu.

- Jako náměstkyně se podílela na přípravě služebního zákona.

- Do roku 2014 byla deset let členkou Výboru Rady vlády pro lidská práva.

- V letech 2006-2014 externě vyučovala na Právnické fakultě Masarykovy univerzity

- Mluví německy a anglicky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist