Protikuřácký zákon, který ve středu schválila vláda, by v Poslanecké sněmovně tentokrát nemusel spadnout pod stůl jako v mnoha předchozích případech. Podpořit jej hodlá nadpoloviční většina poslanců.

Z více než 160 poslanců, kteří odpověděli v anketě HN, by novelu podpořilo 103. Přes dvacet poslanců navíc podporu ještě zvažuje. Po několika marných pokusech tak může v českých restauracích začít platit úplný zákaz kouření.

Striktně zákon odmítá pouze opoziční ODS, která ho považuje za přílišnou regulaci. Proti je ovšem i část koaličních sociálních demokratů, ačkoliv návrh novely napsal jejich stranický kolega, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

"Nejraději bych ho nepodpořila. Nedávno jsme podnikatele donutili pořídit si stavebně oddělené prostory a teď zase nový zákon, který to změní? Nechme je chvilku žít," říká například sociální demokratka Miroslava Strnadlová.

Její názor sdílí i řada dalších poslanců ČSSD, včetně šéfa sněmovny a místopředsedy strany Jana Hamáčka nebo místopředsedy zemědělského výboru Ladislava Velebného. Podle nich je stávající zákon dostačující.

"Už je to půl roku, co nekouřím, přesto budu hlasovat proti. Preferuji svobodu rozhodnutí. Hostinský ať se rozhodne, jestli bude restaurace nekuřácká, nebo naopak. A případný host si podle svého může vybrat, kam půjde," říká sociálnědemokratický exministr průmyslu Milan Urban.

Není to přitom první pnutí ve vládních stranách v souvislosti se zákazem kouření.

Druhá nejsilnější partaj, hnutí ANO, se už přes rok snaží protlačit návrh poslance Radka Vondráčka, který je v podstatě jen zjednodušenou verzí Němečkovy verze.

"Nejvíc mě mrzí čas. Vládní návrh podle mě nebude procházet snadno a zabere to spoustu času, kdy už se nemuselo v restauracích kouřit," lituje Vondráček tahanic s ČSSD, která opakovaně odmítla podpořit jeho návrh a dostat jej na program schůze.

Přesto by s největší pravděpodobností ruku pro návrh zvedl, stejně jako jeho kolegové z hnutí. "Podpořím jakýkoli návrh protikuřáckého zákona. Vadí mi obstrukce politiků a hry na to, kdo vlastně má větší zásluhu. Osobně jsem i pro zrychlené čtení," naráží na "politikaření" koaličních partnerů další poslanec za ANO Martin Kolovratník.

Kolik poslanců ANO Němečkův návrh podpoří, ale bude velmi záviset na usnesení klubu.

Poslanci s největší pravděpodobností nebudou mít volné hlasování a k rozhodnutí je zaváže názor vedení. Z vládních stran jsou nejdisciplinovanější lidovci - pro zákon bude zřejmě hlasovat celý klub.

Koalice se navíc bude moci spolehnout na velkou část hlasů z opozice. Pro se chystá hlasovat drtivá většina poslanců KSČM a TOP 09. Vláda ale pravděpodobně bude muset v některých pasážích udělat určité ústupky.

"Jsme pro plošný zákaz, ale zákaz elektronických cigaret nebo jeden nealko nápoj levnější než alkoholický mi přijde jako nesmysl. Bude záležet na tom, jaké budou pozměňovací návrhy," tvrdí Helena Langšádlová z TOP 09.

Na mysli má související opatření, která protikuřácký zákon zavádí. Především reguluje ceny nápojů – hostinský bude muset nově zajistit, aby bylo v nabídce alespoň jedno nealkoholické pití levnější než alkohol.

Související