Krajský soud v Brně v pondělí rozhodl o umístění vražedkyně Barbory Orlové do detenčního ústavu, kde se bude intenzivně léčit pod dohledem odborníků. Loni v říjnu zabila ve škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého studenta Petra Vejvodu, který bránil spolužačku. Podle znalců byla v době činu nepříčetná, trpí schizofrenií. Proto státní zástupce už dříve zastavil trestní stíhání a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zamítlo stížnost rodičů zavražděného proti zastavení.

Teď je šestadvacetiletá Orlová umístěna v psychiatrické nemocnici v Brně-Černovicích a má přikázanou ochrannou léčbu. Umístění do detenčního ústavu navrhla státní zástupkyně na základě odborného posudku znalkyně v oboru psychiatrie Marty Holanové. Podle ní je v současném stavu okolí nebezpečná. "Ochranná detence je potřeba tehdy, když ústavní psychiatrická léčba nemůže splnit svůj účel, a člověk je i tak na svobodě nebezpečný," uvedla Holanová. Orlová se dříve léčila v Opavě, z léčebny ji však pustili a měla se léčit ambulantně. Orlová před soudem řekla, že jeden lék vysadila, protože jí nedělal dobře, lékařům to však neřekla a tvrdila, že se cítí v pořádku.

"Pokud by byla umístěna v detenci natrvalo, sice nám to syna nevrátí, ale bylo by to alespoň zadostiučinění, ta žena si nic jiného nezaslouží, už se přece nemůže vrátit mezi normální lidi," řekl otec zavražděného studenta Kamil Svoboda. Pobyt Orlové v detenčním ústavu jen na omezenou dobu s tím, že si bude moci opět zažádat o znalecké přezkoumání zdravotního stavu, považuje za neskutečný výsměch.

V detenci je podle Holanové jediná jistota, že se bude člověk řádně léčit v optimálních podmínkách a bude pod dozorem. "Její stav je vážný a doposud se řádně neléčil," uvedla Holanová. Pokud Orlová v detenčním ústavu skončí, bude se její stav a způsob léčby posuzovat znovu za rok. Vysvětlila také, jak jedná člověk trpící schizofrenií. "Uvažuje ve vztahu k jiné realitě, trpí halucinacemi a bludy, je o nich nezvratně přesvědčen. Jedná s vědomím, že se jedná o objektivní realitu a chce situaci, jak ji vidí, vyřešit," řekla Holanová. Pokud se bude nemocná správně léčit, získá podle Holanové postupně vztah k objektivní realitě jako zdraví lidé a může žít jako ostatní. "Svého činu lituje," řekla Holanová.

Matka Orlové řekla, že chce, aby žila dcera důstojně. "Tak jako si každý zaslouží. Je mladá a věřím, že se z toho dostane," řekla. Byla proti tomu, aby dcera musela do detenčního ústavu, považuje to za krok zpět. Chtěla, aby zůstala v Černovicích, stejně to chtěla i její dcera.

Při tragédii Orlová zaútočila nožem na studenty. Kromě Vejvody zranila další dvě studentky, další utrpěla šok, pobodaný byl i zasahující policista. Ženu loni v únoru propustili z ústavní péče, kde pobývala z nařízení soudu, protože už v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově.

Zavražděný Petr Vejvoda má od května pamětní desku na budově školy. Jeho jméno nese od poloviny dubna také dubová alej na břehu Veselského rybníka v Novém Veselí na Žďársku.