Před novináři se ani nesnažil skrýt nespokojenost s rozsudkem. Státní zástupce Rostislav Bajger, respektive olomoucké vrchní státní zastupitelství totiž v prvním kole neuspělo s obžalobou na bývalou šéfku kabinetu Janu Nečasovou a tři expříslušníky vojenské tajné služby.

Podle soudkyně Heleny Králové totiž nedošlo k naplnění skutkové podstaty přečinů, z nichž obžaloba čtveřici vinila, a tudíž ani ke zneužití Vojenského zpravodajství.

"Rozsudek samozřejmě považujeme za nezákonný a neodůvodněný," čílil se v hloučku novinářů žalobce.

Podle něj předložené důkazy hovořily naprosto jasně a během líčení nedošlo k žádnému zásadnímu posunu. Je proto přesvědčený, že odvolací soud rozhodnutí zvrátí.

Co říkáte na zprošťující verdikt?

Rozsudek samozřejmě považujeme za nezákonný a neodůvodněný. To je asi vše, co k tomu lze v tuto chvíli říct.

Počítali jste s takovou variantou, nebo vás rozhodnutí soudu zaskočilo?

Je to poměrně překvapivé, ale v minulosti už jednou došlo k postoupení této věci, došlo k jednomu vydání trestního příkazu, k zastavení. Takže v podstatě jsme si připouštěli i tu variantu, že budeme muset opětovně jít k městskému soudu, což se nám podařilo.

Bude ještě druhé kolo a tam to bude o něčem jiném.

Není škoda, že soudkyně s odůvodněním odkázala na písemnou verzi rozsudku?

Mohla být vyloučena veřejnost, já bych si rád poslechl úvahy soudu. Strany by si to určitě zasloužily.

Co myslíte, že soud dovedlo k tomuto závěru? Zazněly například při výpovědích nějaké informace, které by důkazní situaci změnily?

Pro mě, a řekl jsem to i v závěrečné řeči, nedošlo k žádné změně důkazní situace oproti té, která zde byla při podání obžaloby. Přišlo se s určitou verzí, my jsme k tomu konstatovali, že obhajoba s nějakou verzí přijít musela, protože předchozí rozhodnutí městského soudu se jevilo, že původní verze by nemusela být vítězná. K tomu došlo, ale podle mě se nic zásadního nezměnilo.

Jindřich Šídlo pro DVTV: Nevinná Nečasová? Skončit můžou Ištvan i Šlachta

Šídlo: Nevinná Nečasová? Skončit můžou Ištvan i Šlachta

Šídlo: Nevinná Nečasová? Skončit můžou Ištvan i Šlachta