Novým ředitelem vládní Agentury pro sociální začleňování by se měl stát Radek Jiránek, který vede na ministerstvu vnitra odbor prevence kriminality. Zvítězil ve výběrovém řízení. Nastoupit by měl 5. června. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Kvůli odvolání bývalého šéfa agentury Martina Šimáčka a rozdílným představám o budoucí podobě a fungování instituce s ministrem pracovníci agentury vedou už šest týdnů spor. Čtrnáct lidí ze sedmi desítek už dalo výpověď.

"Očekávám, že nový ředitel přispěje ke stabilizaci. Jedním z jeho úkolů bude ty, kteří odcházejí, nahradit," uvedl Dienstbier. Dodal ale, že si dokáže představit, že by nyní někteří pracovníci své výpovědi stáhli.

O post šéfa agentury se ucházelo sedm kandidátů. Všichni dostali pozvání k pohovoru. Jeden z uchazečů svou přihlášku nakonec stáhl. Komise vybrala dva kandidáty, Jiránek splnil všechna kritéria.

Jiránek se o místo šéfa agentury ucházel už před lety. Tehdy ho ve výběrovém řízení porazil právě Šimáček. Jiránek vystudoval sociální práci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na ministerstvu vnitra působil 19 let, uvedl. Naposledy vedl oddělení prevence kriminality, nyní je pověřený vedením odboru prevence.

Agentura je odbor úřadu vlády, spadá pod ministra pro lidská práva. Nyní působí ve 36 městech a obcích. V budoucnu by měla pracovat v sedmi desítkách míst. V příštích letech by se na sociální začleňování mohlo využít až deset miliard korun z EU.