Současný předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj by měl tuto instituci vést i dalších šest let. Jeho nominaci v pondělí schválila vláda. Podle informací se tak stalo většinou jediného hlasu; v minulosti Rafaje kritizovali zejména někteří ministři za ANO. Konečné slovo bude mít prezident Miloš Zeman, který šéfa ÚOHS na návrh vlády jmenuje.
"Vláda nominovala pana Rafaje a dala mu důvěru k vedení úřadu i pro druhé období, neboť pan Rafaj jej v uplynulých šesti letech vedl kvalifikovaným způsobem, ÚOHS pod jeho vedením zlepšil činnost, zkrátil lhůty pro rozhodování a netrpí žádnými skandály," napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který návrh na jmenování Rafaje předloží hlavě státu.
Rafaj řekl, že ho důvěra od vlády potěšila. Pokud bude předsedou jmenován, chce se zaměřit na celkové "zefektivnění fungování úřadu". Jako příklad uvedl zkrácení lhůt u správních řízení jak u veřejných zakázek, tak u hospodářské soutěže. Právě délku řízení, která ÚOHS vede, odborníci často kritizují.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček zatím rozhodnutí prezidenta nechtěl předjímat. "O rozhodnutí prezidenta republiky budeme informovat, až bude učiněno," sdělil. Sobotka na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že záležitost již se Zemanem konzultoval, a ten tak o jeho návrhu věděl dopředu.
Rafaj o hlas schvalen: ceka nas jeste dlouha cesta :(
— Robert Pelikán (@RPelik) May 25, 2015
O návrhu na nominaci Rafaje kabinet už jednou jednal, shodu ale nenalezl. Působení předsedy ÚOHS tvrdě kritizoval třeba ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který ho označil za katastrofální. Podle specialistky na soutěžní právo Jitky Linhartové z advokátní kanceláře Schoenherr by měl ÚOHS častěji zahajovat řízení s firmami a více se zabývat podněty, které dostává. "Doufám, že si úřad konečně troufne i na větší firmy, jejichž jednání má největší dopad na hospodářskou soutěž a menší podnikatele," uvedla v pondělí Linhartová.
"Je pravda, že naši ministři měli výhrady k té volbě, navrhovali výběrové řízení na ten post," uvedl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Sám se debaty neúčastnil, protože kolegům jako majitel koncernu Agrofert avizoval střet zájmů. "Marně hledám jediný důvod, proč by měl být právě on (Rafaj) předsedou takhle důležitého úřadu a nejvíc mě na tom mrzí, že jsem na té vládě ani jediný neslyšel," poznamenal k návrhu ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
Výše pokut uložených antimonopolním úřadem za porušení hospodářské soutěže v posledních šesti letech, kdy v čele úřadu stál Rafaj, výrazně klesla. Například v roce 2007 dosahovala téměř miliardy korun, kdežto v letech 2009 až 2011 a také v roce 2013 byla jen v řádu desítek milionů.
Antimonopolní úřad začal řešit Opencard, chce od Prahy více informací - čtěte ZDE
V čele antimonopolního úřadu by měl zůstat Rafaj, prohlásil Sobotka - čtěte ZDE
ÚOHS aktuálně dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance. Monitoruje poskytování veřejné podpory a dohlíží na zneužití významné tržní síly. Úřad má 239 zaměstnanců, před šesti lety jich byla polovina. ÚOHS posílil zejména počet zaměstnanců v oblasti veřejných zakázek.
Rafaj byl před šesti lety nominován za ČSSD stejně jako před ním Martin Pecina. Ještě dříve střežili hospodářskou soutěž původně lidovci Stanislav Bělehrádek a Josef Bednář.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist