Lidovce podle očekávání i nadále povede Pavel Bělobrádek. Uspěl v sobotní volbě na sjezdu KDU-ČSL.

Bělobrádek neměl protikandidáta a jeho zvolení bylo předem jasné. Delegáti sjezdu v sobotu proto spíše řešili, jak zařídit, aby dosavadní šéf strany coby jediný kandidát na předsedu nezískal kim-ir-senovskou podporu. "Jen aby nedopadl jako Babiš s 99,9 procenty hlasů. Jdu přemluvit tři lidi, aby to nevypadalo divně," vtipkoval europoslanec Pavel Svoboda.

Bělobrádkova obhajoba se vzhledem k volebním úspěchům strany z posledních dvou let očekávala. Straně se pod jeho vedením podařilo vrátit do sněmovny.

"Čekají nás krajské volby příští rok. Je potřeba v krajích rozlomit rudooranžové koalice. Není možné, aby krajská školství vedli komunisté," řekl Bělobrádek. V několika krajích sociální demokraté vytvořili koalici s komunisty. Podle Bělobrádka má jeho strana na to, aby ve volbách zaútočila na vítězství.

K vyšším volebním ziskům mají lidovcům částečně pomoci znechucení pravicoví voliči. "Určitě je to příležitost, pravicová politika je trošku rozhozená, v útlumu. My se dlouhodobě definujeme jako spíše středopravá strana, takže tudy pro nás vede dobrá cesta," myslí si jeden z kandidátů na místopředsedu Jiří Mihola.

Nedůvěra lidovců v Jurečku

Další průběh volby nového lidoveckého vedení měl být v zásadě nalinkovaný. Jeden z mediálně nejvýraznějších lidovců, ministr zemědělství Marian Jurečka, už před sjezdem vzkázal spolustraníkům, že by rád zůstal prvním místopředsedou. Usnadnit mu to měl plán, že se místopředseda sněmovny Jan Bartošek vzdá své nominace na post dvojky ve straně. Bartošek by tímhle týmovým přístupem získal sympatie delegátů do volby řadových místopředsedů.

Jenže se nakonec našel jiný vyzyvatel pro ministra Jurečku. Postavil se proti němu předseda středočeské buňky a hráč na historický lesní roh Miroslav Rovenský.

Reálnou šanci na zvolení neměl, využil ale nominace k tomu, aby delegátům sdělil svůj názor na fungování strany. A nebyl pozitivní. "Co jsme se vrátili do sněmovny a jsme členy vlády, nalepili se na nás prospěcháři a rychlokvašky. Je jedno, jestli jim budeme říkat poradci, nebo expertní týmy. Umrtvují život strany," řekl na sjezdu Rovenský.

Dodal, že podobné chování stálo na začátku úpadku ODS. Narážel i na Gabrielu Kloudovou, někdejší blízkou spolupracovnici Mirka Topolánka, která v současnosti pracuje na Úřadu vlády pro lidoveckého předsedu Pavla Bělobrádka. A také na Martina Schmarze, který dnes pomáhá psát projevy Bělobrádkovi stejně jako kdysi občanskodemokratickým premiérům.

I když sklidil potlesk, protože v mnohých delegátech rezonují podobné názory, nakonec se lidovci ve zlínském kongresovém centru spolehli na jistotu a ozkoušený tandem Bělobrádek-Jurečka. Pod jejich vedením se podařilo stranu vymanit z dluhů a vrátit z okraje politického významu zpátky do sněmovny i Strakovy akademie. Převažující postoj shrnuje věta, s níž se Bartošek vzdal své kandidatury na druhého muže KDU-ČSL: "Tým, který funguje, se nemění."

Jurečka ale zdaleka neuspěl tak hladce jako Bělobrádek, svůj hlas mu dalo jen 148 z 277 delegátů, kteří hlasovali. Velmi vysoké bylo navíc procento neplatných lístků. Našlo se jich téměř sto. Část delegátů hlasování popletla, ale část tak vyjádřila svoji nedůvěru Jurečkovi. "Mám nad čím přemýšlet," uznal Jurečka po volbě.

Řadovým lidovcům se například nelíbí, že jsou to oni, kdo si jménem ministra zemědělství odnášejí kontroverze kolem další podpory biopaliv. Jurečka návrh do sněmovny přinesl namísto ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, který se coby majitel největšího českého producenta řepkového biopaliva potřeboval vyhnout střetu zájmů.

Následně svedl souboj prakticky jen o čtyři křesla řadových místopředsedů. Místo obhájili dva dosavadní místopředsedové: bývalá europoslankyně Zuzana Roithová a místopředseda sněmovny Jan Bartošek. Nejvíce hlasů – 237 – získal poslanec Ondřej Benešík. Čtvrtým místopředsedou se stal šéf poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola.

"Dostali velmi silný mandát. Je to tým, který by měl stranu dobře připravit na krajské volby," řekl Bělobrádek. Významnou posilou je podle něj nově zvolený Benešík. Spokojený s volbou místopředsedů je i Jurečka. "Bude to dobrý tým. Jirka Mihola a Ondřej Benešík jsou jednoznačně posila," řekl.

Sobotka si rýpnul do Babiše

Sjezd KDU-ČSL v sobotu dopoledne navštívil také premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Koalice sociálních demokratů a lidovců podle něj funguje ku prospěchu České republiky. 

"Myslím, že koaliční vláda funguje dobře, a i po tom roce a půl si myslím, že to bylo rozumné řešení a že to České republice prospělo," řekl Sobotka. Dodal, že pro fungování koalice jsou důležité stabilní koaliční strany. Lidovci by si tak podle něj měli zvolit stabilní vedení strany.

V projevu si ale zároveň Sobotka lehce rýpnul do koaličního hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše, když poznamenal, že "veřejný prostor nelze řídit, nebo dokonce zprivatizovat jako firmu". Vicepremiér a miliardář Babiš často opakuje, že je třeba stát řídit jako firmu.

Premiér Sobotka na sjezdu ocenil předsedu KDU-ČSL Bělobrádka za jeho práci pro fungování vlády. "Děkuji za vládní spolupráci, těším se na další spolupráci i po úterním hlasování ve sněmovně," poznamenal s odkazem na snahu opozice vyslovit vládě nedůvěru na plánovaném úterním sněmovním hlasování.

Lidovci a sociální demokraté mají podle premiéra odlišné programy, spojuje je ale myšlenka, že na prvním místě nejsou peníze, ale člověk. Sobotku, který po proslovu sjezd z pracovních důvodů opustil, delegáti ocenili potleskem.

Šéf poslanců ANO Faltýnek: Mějte s námi trpělivost

Na sjezd dorazili i představitelé další stran. Hnutí ANO zastupoval šéf jeho poslanců Jaroslav Faltýnek, který lidovce vyzval, aby zůstali klidnou silou. Poukázal na některé problémy v koalici, které vyplývají ze špatné komunikace a politikaření.

"Mějte s námi, s hnutím ANO, trochu trpělivost. Ještě jsme se nenaučili hrát tu pravou politiku, ještě jsme se nenaučili tvářit jinak na jednáních, jinak před kamerami," podotkl Faltýnek. Při příchodu k řečnickému pultu měl o poznání slabší potlesk než další řečníci. Faltýnek poznamenal, že se změny na vládní úrovni daří prosazovat pomaleji, než koalice očekávala.

Předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg připomněl odchod části politiků z KDU-ČSL a založení TOP 09 v roce 2009. "Zanechalo to jistě trpkost, které je mi líto," řekl. Zároveň poznamenal, že členství v politické straně není jako složení řádového slibu, který na věky zavazuje. Schwarzenberg také kritizoval ministra zemědělství, místopředsedu lidovců Mariana Jurečku.

"Podporuje oligarchizaci politiky, to nám trochu vadí," řekl s odkazem na kauzu podpory biopaliv. Jurečka za vládu předložil návrh na podporu vysokoprocentních biopaliv při zavedení minimální daně, která dosud nebyla. TOP 09 poukazuje, že tato podpora finančně zvýhodňuje Babišův Agrofert, který patří mezi největší tuzemské dodavatele biopaliv.

Lidovci sjezd zahájili českou hymnou i Ódou na radost, hymnou Evropské unie. Přihlásili se tak jasně ke své proevropské politice. Bělobrádek na úvod vyjádřil přání, aby sněm nebyl o vymezování proti ostatním stranám, ale o tom, co je dobré pro KDU-ČSL. V průběhu sněmu se Bělobrádek vyjádřil také k Severoatlantické alianci. "Musíme dodržet své závazky vůči partnerům v NATO," řekl krátce po svém znovuzvolení.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve zdravici ocenila odvahu lidovců převzít vstupem do vlády spoluodpovědnost za budoucnost země. "Naše spolupráce v rámci ELS přispívá k úspěchu evropského integračního procesu a může přinést další impulsy pro konkurenceschopnější Evropu," uvedla v dopise předsedkyně německé křesťanské demokracie.